Przeciekające szambo stanowi bardzo poważne zagrożenie dla środowiska. Obowiązek jego uszczelnienia spoczywa na właścicielu posesji. Z zajęciem się to sprawą w żadnym razie nie wolno zwlekać – musi ona zostać załatwiona jak najszybciej. W tym kontekście często pojawia się pytanie: czy inwestować w uszczelnianie szamba betonowego, czy wymienić je na nowe?
Nieszczelne szambo – czym grozi?
Nieszczelny zbiornik na szambo sprawia, że wydostają się z niego nieczystości. Przenikają one do wód gruntowych oraz do wody, przez są realnym zagrożeniem nie tylko dla przyrody, ale też dla ludzi i zwierząt. Korzystanie z nieszczelnego szamba stwarza sporo niebezpieczeństw. Na terenie gospodarstwa domowego pojawia się skażenie wchłaniane przez roślinność – w tym przez warzywa, które potem trafiają na stół. W ściekach znajduje się mnóstwo bakterii chorobotwórczych, m.in. pałeczka okrężnicy (bakteria E. coli), która może spowodować zatrucia pokarmowe, zapalenie płuc czy zakażenie układu moczowego.
Na problem ze szczelnością szamba wskazuje przede wszystkim zwiększenie lub zmniejszenie częstotliwości wywozu ścieków. Nieszczelności często nie widać gołym okiem, więc w razie jakichkolwiek podejrzeń należy natychmiast wezwać profesjonalną pomoc. Warto przypomnieć, że szambo jest obiektem podlegającym obowiązkowym kontrolom okresowym – potwierdzające je dokumenty właściciel jest zobligowany przedstawić stosownym organom.
Uszczelnienie szamba – na czym to polega?
O możliwościach w zakresie uszczelnienia szamba decydują specjaliści. Właściciel posesji w żadnym razie nie może oceniać tego sam, ponieważ oznacza to konieczność wejścia do zbiornika. Muszą to zrobić wyłącznie doświadczeni fachowcy. Nieszczelności mają różne przyczyny. Beton ma to do siebie, że z czasem jego struktura ulega degradacji. Pod wpływem nawet niewielkich ruchów mas ziemi dochodzi do pęknięć i pojawienia się rozszczelnień w ścianach zbiornika. Jeżeli doszło do rozległych zmian w tym zakresie, nie wchodzi w rachubę uszczelnienie szamba od środka – jest to najzwyczajniej w świecie nieopłacalne. Poza tym do rzadkości nie należą konstrukcyjne wady szamba.
W tym przypadku też zaleca się wymianę szamba. Uszczelnienie szamba od wewnątrz polega na usunięciu wszelakich rys, pęknięć, ubytków itp. – to samo trzeba zrobić także na zewnątrz. Do ich zabezpieczenia stosuje się m.in. mineralne zaprawy do betonu czy zaprawy asfaltowane na zimno. Decydując się na uszczelnienie szamba z kręgów betonowych, należy najpierw przeanalizować opłacalność takich działań. Do tego niezbędna jest specjalistyczna ocena stanu szamba. Fachowcy przeważnie zalecają wymianę – koszty uszczelniania są bowiem bardzo wysokie. Ponadto trzeba brać poprawkę na to, że nie jest to rozwiązanie, które zadziała długoterminowo.
Kiedy należy wymienić betonowe szambo na nowe?
Utrata szczelności to kluczowa przesłanka przemawiająca za wymiana szamba. Wynikające z tego zagrożenia zostały opisane powyżej. Szczelność szamba powinna być monitorowana na bieżąco, gdyż jedynie w ten sposób da się w porę namierzyć nieprawidłowości. Im dłużej szambo jest nieszczelne, tym gorzej – może to też uderzyć w kieszeń właściciela posesji, który zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym jest zobligowany do jak najszybszego usunięcia awarii. W przeciwnym razie grożą mu spore kary finansowe.
Szambo plastikowe czy betonowe – na jakie wymienić stare szambo?
Każdy, kogo czeka wymiana starego szamba, ma do rozstrzygnięcia nie lada dylemat: lepiej wybudować nowe szambo betonowe, czy zainwestować w plastikowe? W Polsce szamba betonowe są tradycyjnie stosowanym rozwiązaniem. Na jego korzyść przemawiają głównie względy finansowe – budowa takiego szamba nie jest zbyt kosztowna. Zazwyczaj używany jest do tego beton o klasie B-20, którego wytrzymałość pozostawia niestety sporo do życzenia Im wyższa klasa, tym większy koszt zbudowania zbiornika. Pod wpływem wody i ścieków beton ulega degradacji. W rezultacie szambo traci szczelność. Minusem szamba betonowego jest krótki okres gwarancji wynoszący maksymalnie 3 lata.
Na popularności zyskują zbiorniki plastikowe wytwarzane z tworzywa polietylenowego. Jako że są nieporównywalnie lżejsze od zbiorników betonowych, ich transport i montaż są mniej problematyczne. Nie mają ponadto żadnych łączeń – w przypadku szamb betonowych rolę tą odgrywają metalowe pręty. Nie ma tu więc ryzyka, że w miejscu łączeń dojdzie do uszkodzeń, co oczywiście przekłada się na znaczne wydłużenie żywotności zbiornika. Producenci zbiorników plastikowych udzielają na nie długoterminowej gwarancji – może ona wynieść nawet 35 lat.
Największym atutem szamb plastikowych jest to, że materiał, z jakiego zostały one wykonane, nie wchodzi w chemiczną reakcję z wodą i ściekami. Nieczystości pozostają zatem dokładnie tam, gdzie powinny – czyli w zbiorniku. Montaż i demontaż szamba plastikowego jest szybszy i łatwiejszy niż ma to miejsce w przypadku szamba betonowego. Początkowo trzeba co prawda ponieść duży wydatek, ale zwraca się on prędko i z nawiązką.