Szambo jedno czy dwukomorowe?

Zakup i montaż odpowiedniego szamba przelewowego ma fundamentalny wpływ na koszty eksploatacji danego urządzenia oraz jego wydajność i komfort życia domowników. Najważniejszą rozterką większości klientów jest dokonanie trudnego wyboru między szambem jednokomorowym, a dwukomorowym lub wielokomorowym. Odpowiedź na pytanie, który wariant okaże się lepszy, jest niestety bardzo trudna i wiąże się z poznaniem wielu wad i zalet wszystkich egzemplarzy.

Podstawowe cechy szamba – budowa i specyfikacja

Szambem nazywamy samodzielny zbiornik o konkretnej pojemności, zazwyczaj wyrażonej w metrach sześciennych, wykonany z betonu lub tworzywa sztucznego, wkopany w ziemię na odpowiedniej głębokości. Do jego wnętrza za pomocą specjalnych rur połączonych z systemem kanalizacji domowej spuszczane są ścieki i nieczystości z umywalek, zlewozmywaków oraz muszli WC i innych urządzeń domowego użytku generujących podczas pracy płynne ścieki. Zgodnie z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, szamba można montować jedynie na działkach, które nie mają bezpośredniego przyłącza do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Zalety i wady szamb dwukomorowych i jednokomorowych

Szambo jednokomorowe charakteryzuje się zastosowaniem jednej tylko komory i kominka rewizyjnego i różni się od modelu dwukomorowego znacznie niższą ceną, która nie powinna nadwyrężyć budżetu jakiegokolwiek gospodarstwa domowego. Urządzenie wymaga niewielkiej ilości miejsca na działce, tym samym można je wkopać także w miejscu, w którym nie mieści się szambo dwukomorowe lub trzykomorowe. Nieczystości należy wyciągać z komory w cykliczny sposób za pomocą otworu rewizyjnego przez wóz asenizacyjny. Szerokie zastosowanie oraz niska cena zakupu i instalacji sprawia, że modele z jedną komorą są dość popularne na rynku, cechują się jednak mniejszą wydajnością niż modele dwukomorowe.

Szambo dwukomorowe, przelewowe charakteryzuje się zupełnie inną budową i zarazem także funkcjonalnością. Znajdziemy w niej dwie komory i przegrodę przelewową, która hamuje grube ścieki i nie pozwala im przedostać się do kolejnego zbiornika, gdzie z kolei docierają wyłącznie ścieki płynne. To jednak nie wszystkie zalety tego rozwiązania. W drugim zbiorniku znajduje się odpowiednia flora bakteryjna, która po prawidłowym oczyszczeniu ścieków pozwala odprowadzić wodę poprzez komory drenażowe do gruntu, który powinien być suchy i chłonny. To doskonałe rozwiązanie, które pozytywnie wpływa na środowisko oraz koszty eksploatacyjne szamba przelewowego dwukomorowego, gdyż wyciąganie nieczystości ze zbiornika może być znacznie rzadsze niż w przypadku modelu z jedną komorą. Podobną cechą charakteryzują się także szamba z większą liczbą komór. W ich przypadku jednak koszty maleją jeszcze bardziej, gdyż proces rozkładu przebiega znacznie szybciej. Taki rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zastosowania odpowiedniej flory bakteryjnej, która namnaża się i wzmacnia odpowiednie procesy gnilne w osadniku.

Lepsze szambo jedno czy dwukomorowe?

Z reguły szamba z jedną komorą montuje się w ramach oszczędności lub na działkach o bardzo niewielkiej ilości wolnego miejsca, podczas gdy szamba dwukomorowe mają znacznie więcej zalet, wymagają jednak dużej ilości przestrzeni. Są znacznie tańsze w eksploatacji, lecz jednocześnie nieco droższe w zakupie, oszczędności z tytułu jego użytkowania są jednak bardzo wysokie i opłacalne.

Co ciekawe, ze względu na możliwość zastosowania komór drenażowych, szamba trzykomorowe oraz dwukomorowe można zastosować wyłącznie na terenach suchych. Podmokłe lub bagniste tereny całkowicie wypaczają funkcjonalność wielokomorowych szamb, gdzie ich zastosowanie nie ma jakiegokolwiek uzasadnienia. Tym samym zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji co do budowy tego urządzenia, zachęcamy do szczegółowego sprawdzenia rodzaju terenu.

Dlaczego szambo betonowe ma tak dobre opinie wśród właścicieli?

Szamba są z reguły produkowane z dwóch surowców o zupełnie innych parametrach – tworzywa sztucznego oraz betonu. Zbiornik wykonany z tworzywa sztucznego, takiego jak plastik, cechuje się bardzo niską masą, która zdecydowanie ułatwia jego transport i montaż, a tym samym także cenę instalacji. Wadami są natomiast niewielka trwałość ścianek na największe obciążenia znajdujące się nad jego górną pokrywą, a także obowiązek zastosowania instalacji hamującej wypychanie zbiornika na zewnątrz przez wody gruntowe. To dodatkowe koszty. Nie bez znaczenia jest także wysoka cena jego zakupu, która może przewyższać cenę betonowego szamba trzykomorowe lub dwukomorowego nawet kilkukrotnie.

Szambo betonowe dwukomorowe i jednokomorowe charakteryzuje się wielokrotnie wyższą masą własną, która uniemożliwia jego wypychanie na zewnątrz przez wody gruntowe. Trwałe ścianki bez większych problemów wytrzymuje duże obciążenia statyczne, dzięki czemu można je stosować nawet na podjazdach. Duża waga jest jednak także wadą – cena transportu oraz montażu może być nieco wyższa, niż szamba wykonanego z tworzyw sztucznych.