Szambo dwukomorowe – jak działa

Czym różni się działanie szamba jednokomorowego od dwukomorowego. Które z nich jest bardziej ekologiczne i opłacalne. Na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a wszystko zależy od naszych oczekiwań. Poniżej znajdziecie krótkie charakterystyki szamb jednokomorowych i wielokomorowych.

Szambo jednokomorowe

Szamba jednokomorowe zbudowane są na zasadzie dużego pojemnika z kominem rewizyjnym, przez który w sposób regularny muszą być wyciągane nieczystości. Zaletą tego typu konstrukcji są jej stosunkowo niewielkie rozmiary oraz cena, która w porównaniu do szamb dwukomorowych i wielokomorowych, jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Dzięki małym rozmiarom zbiorników jednokomorowych wkopanie ich na działce nie powinno stanowić wielkiego wyzwania. Wadą będzie zdecydowanie to, że z uwagi na brak zastosowania przegrody przelewowej oraz mniejszą wydajność znajdujących się w środku kultur bakterii, ścieki w zbiorniku zaczną szybciej fermentować i wydzielać intensywniejszy zapach. W przypadku jednokomorowych konstrukcji podstawową zasadą jest ich regularne i częste opróżnianie.

Szamba dwukomorowe

Szambo dwukomorowe jest instalacją większą i nieco bardziej skomplikowaną. Zbiornik składa się z dwóch oddzielnych komór, pomiędzy którymi znajdziemy przegrodę przelewową. Uniemożliwia ona ściekom w stałej postaci, przedostanie się do drugiej komory, w której znajdziemy wyłącznie materię płynną. W tejże komorze intensywnie działać będą mikrokultury pożytecznych bakterii i grzybów, które na bieżąco rozkładać będą zawarte w nieczystościach związki organiczne. Dzięki temu zapach wydzielany przez ścieki znajdujące się w zbiorniku dwukomorowym będzie znacznie mniej intensywny od tych znajdujących się w zbiornikach z jedną komorą. Co za tym idzie, właściciele takiej konstrukcji nie będą zmuszeni do aż tak częstego korzystania z usług wozu asenizacyjnego. Oczyszczone ścieki z drugiego zbiornika, kiedy przyjmą już formę bezpieczną dla środowiska, mogą być odprowadzone za pomocą otworów drenażowych do specjalnie przygotowanego gruntu. Cała konstrukcja jest ekologiczna i bezpieczna. Analogiczne działanie do szamba dwukomorowego mają zbiorniki wielokomorowe. Ich zdecydowaną wadą jest cena, która w porównaniu do jednokomorowych konstrukcji będzie zdecydowanie wyższa. Również wkopanie do gruntu tejże konstrukcji będzie stanowić nie lada wyzwanie. Przed zdecydowaniem się na nią musimy mieć pewność, że znajdziemy na nią wystarczającą ilość miejsca na naszej działce.

Co wybrać?

Wszystko zależy od naszych potrzeb, preferencji oraz budżetu. Zaletą konstrukcji jednokomorowych jest ich cena oraz niewielkie rozmiary. Tym samym znalezienie dla nich skrawka miejsca na naszej nawet niewielkiej działce nie będzie stanowiło poważniejszego problemu. Musimy się jednak liczyć z tym, że będziemy zmuszeni do częstszego opróżniania tego typu szamba. Z uwagi na ograniczone działanie miko kultur pożytecznych bakterii nieprzyjemny zapach związany z procesami fermentacyjnymi będzie znacznie bardziej dotkliwy.

W przypadku szamb dwukomorowych lub z większą ilością komór możemy liczyć na znacznie sprawniej przebiegający proces rozkładu związków organicznych prowadzony przez pożyteczne kultury bakterii. Tym samym fetor związany z fermentacją nieczystości nie będzie aż tak dotkliwy, a częstotliwość korzystania z usług wozu asenizacyjnego zmaleje. Musimy mieć jednak na uwadze, że objętość konstrukcji dwukomorowej lub wielokomorowej będzie znacząco większa. Musimy wcześniej przemyśleć czy na naszej działce znajdziemy odpowiednią ilość miejsca. Również ceny za zbiornik wielokomorowy będą znacząco wyższe. Biorąc jednak pod uwagę, że w przyszłości dzięki zainwestowaniu w wielokomorowy zbiornik nie będziemy musieli aż tak często korzystać z usług wozu asenizacyjnego, to będzie to inwestycja, która się zwróci.

Zarówno szamba jednokomorowe, jak i wielokomorowe mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Na rynku dostępne są konstrukcje betonowe i z tworzyw sztucznych. Najpopularniejsze są zbiorniki betonowe, które cechuje trwałość oraz niska awaryjność. Dodatkowo ich waga skutecznie zapobiega przed wypchnięciem przez wody gruntowe, a wysoka odporność na nacisk sprawia, że mogą być umieszczone w miejscach niedostępnych dla konstrukcji z tworzyw sztucznych. Na przykład pod miejscem parkingowym. Również ceny zbiorników betonowych są przystępniejsze. Co więcej, popularność betonowych zbiorników wiąże się z dużą liczbą fachowców, którzy będą służyć nam pomocą w sytuacji ewentualnych awarii.