Jakiej wielkości szambo?

Szambo to przydomowy, bezodpływowy zbiornik na nieczystości. W trakcie wyboru typu zbiornika, obok materiału, z jakiego ma być wykonany, kosztami konserwacji, a także eksploatacji, pytanie o jego pojemność zdaje się być jednym z najważniejszych. Jak dobrać wielkość szamba do potrzeb rodziny i czy zawsze większe znaczy lepsze?

Wybór pojemności zbiornika na ścieki

Przyjmuje się, że jedna dorosła osoba zużywa średnio około 3 metrów sześciennych wody w ciągu miesiąca. Należy wziąć pod uwagę, że do szamba powróci około 90 procent zużytej przez nas wody (około 2,5 metra sześciennego). Mnożąc ilość domowników przez tę liczbę, otrzymamy przybliżoną wartość wyrażoną w metrach sześciennych, która ułatwi nam wybór pojemności zbiornika na szambo, który będzie najbardziej odpowiedni dla naszej rodziny i domu. Powyższe liczby są tylko uogólnioną wartością. Zużycie wody, a tym samym produkcja ścieków mogą być wyższe lub niższe. Wiele zależy od stylu życia przez nas prowadzonego czy nawet wieku używanych przez nas artykułów gospodarstwa domowego (te nowsze cechują się zazwyczaj wyższą klasą oszczędności, zużywają mniej wody, a tym samym są bardziej ekologiczne).

Łatwym sposobem na obliczenie przybliżonej ilości produkowanych przez daną rodzinę ścieków jest po prostu odczytanie stanu licznika wody oraz ponowne jego sczytanie po mniej więcej dwóch tygodniach. Odczytanie wartości licznika po dwóch tygodniach w czasie kiedy rodzina była na wakacjach poza domem będzie działaniem całkowicie bezcelowym. Musimy kierować się założeniem, że domownicy będą funkcjonować jak co dzień. Od otrzymanej wartości odejmujemy około 10 procent i w ten sposób otrzymujemy przybliżoną wartość ilości produkowanych przez rodzinę ścieków. Uzyskany wynik ułatwi określenie, jakiej wielkości szambo będzie dla naszego domu najbardziej odpowiednie.

Większy równa się lepszy? Częstotliwość opróżniania szamba

To kolejny bardzo istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wielkości zbiornika. W tej sytuacji większy niekoniecznie będzie oznaczał lepszy. Dlaczego? Niektórzy przy wyborze zbiornika mogą uznać, że większe szambo będzie wiązać się z rzadszą potrzebą jego opróżniania. Jest to założenie błędne. Na właściciela szamba jest nałożony obowiązek dbania o jego szczelność oraz regularne opróżnianie. Warto tutaj nadmienić, że po mniej więcej dwóch tygodniach ścieki w zbiorniku zaczynają fermentować, co skutkuje wydzielaniem się nieprzyjemnego odoru. Warto sobie wyobrazić dyskomfort nasz oraz sąsiadów w sytuacji, kiedy chcąc ograniczyć wydatki, będziemy rzadko opróżniać szambo. Przy wyborze wielkości zbiornika warto wziąć pod uwagę nie tylko ilość domowników oraz produkowanych ścieków, ale również czas, który nieczystości mogą przeleżeć w przydomowym zbiorniku, zanim zaczną „zatruwać” powietrze nam oraz sąsiadom.

Cztery, osiem, a może dziesięć? Czyli standardowe pojemności szamba

Pojemność zbiorników na ścieki jest bardzo zróżnicowana. Producenci oferują ich bardzo szeroki zakres. Standardowo znajdziemy zbiorniki od 4 metrów sześciennych do nawet 12 metrów sześciennych. Tak szeroki wybór sprawia, że niemal każdy znajdzie coś dla siebie, a w razie konieczności można poprosić producenta o wykonanie zbiornika na zamówienie. Za małe szambo będzie generatorem dodatkowych kosztów związanych z potrzebą jego częstszego opróżniania, a nadmiernie duży zbiornik wcale nie uchroni nas przed potrzebą jego regularnego opróżniania. Dlatego właśnie tak istotnym jest przybliżone obliczenie wartości ścieków produkowanych przez rodzinę. Dzięki temu unikniemy generowania dodatkowych kosztów, a korzystanie z przydomowego szamba będzie komfortowe i bezpieczne.

Cena szamba, a jego pojemność

Jak się ma stosunek ceny do pojemności zbiornika na ścieki? Tak jak zapewne podpowiada wam intuicja – wraz ze wzrostem pojemności zbiornika, wzrasta jego cena. Za szambo betonowe o pojemności 4 metrów sześciennych zapłacimy około 1600 złotych. Za ten sam typ zbiornika, ale o dwa razy większej pojemności już 2500 złotych, a za szambo o pojemności 12 metrów sześciennych około 3300 złotych.

Czym się kierować przy wyborze?

Najważniejsze są indywidualne potrzeby Twojej rodziny. Należy wziąć pod uwagę ilość domowników oraz to, ile średnio produkujecie ścieków. Najłatwiej tego dokonać poprzez spisanie wartości licznika wody na początku i po dwóch tygodniach przy założeniu, że będziemy w tym czasie prowadzić standardowy tryb życia. Musimy pamiętać, żeby przede wszystkim wybrany przez nas zbiornik na nieczystości nie był za mały. W takiej sytuacji musielibyśmy częściej go opróżniać, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. Również kierowanie się zasadą mówiącą, że większy, to znaczy tańszy i lepszy niekoniecznie będzie dobre. Ścieki po mniej więcej dwóch tygodniach zalegania w szambie zaczną fermentować i wydzielać nieprzyjemny zapach, co będzie skutkowało obniżeniem jakości naszego życia oraz może doprowadzić do niepotrzebnych spięć z sąsiadami. Jako właściciele szamba musimy pamiętać o obowiązku jego regularnego opróżniania oraz utrzymywaniu go w dobrej kondycji, aby pozostało szczelne i bezpieczne dla środowiska.