Jakie tabletki, bakterie do szamba?

Spis treści

Szambo to bezodpływowy zbiornik na płynne nieczystości generowane przez domowników. Stanowi rozwiązanie dla budynków, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Ich funkcjonowanie może być sprawniejsze i mniej problemowe dzięki zastosowaniu specjalnych bakterii. Jak działają i w jaki sposób usprawniają działanie przydomowego szamba? Jakie bakterie do szamba wybrać?

Po co w szambach stosować biopreparaty?

W zbiorniku, do którego są odprowadzane ścieki z naszego gospodarstwa domowego, po pewnym czasie zaczynają się procesy fermentacyjne. Wiąże się z tym wydzielanie bardzo nieprzyjemnych zapachów. Najskuteczniejszą metodą pozbycia się ich jest regularne opróżnianie szamba. Dodatkowo, żeby ograniczyć częstotliwość wywózki nieczystości do niezbędnego minimum, można stosować biopreparaty. Ich działanie skupia się na wykorzystaniu naturalnie występujących bakterii oraz grzybów, które rozkładają związki organiczne występujące w ściekach i ograniczają nieprzyjemne zapachy przez nie wydzielane. Stosowanie bakterii do szamba jest ekologiczne i bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska. Biopreparaty ograniczają stężenie niebezpiecznych substancji w ściekach, dzięki czemu sprawiają, że są one mniej toksyczne dla środowiska. Bakterie do szamba zmniejszą również ilość osadów zalegających na jego dnie, dzięki czemu zapobiegną ograniczaniu użytkowej powierzchni zbiornika. Umożliwią usunięcie tworzących się tłuszczowych kożuchów czy w przypadku szamb typu drenażowego, nie dopuszczą do ich zapchania.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Bakterie do szamba są sprzedawane w postaci proszków, pastylek czy płynów. Są to kombinacje naturalnie występujących grzybów oraz bakterii, które odpowiadają za rozkład związków organicznych. Mimo że występują w środowisku naturalnie, w warunkach panujących w szambie z uwagi na bardzo wysokie stężenie związków organicznych, a niejednokrotnie wystawienie na działanie antybiotyków lub innych chemikaliów hamujących rozwój tych pożytecznych bakterii, ich stężenie może być niewystarczające. Bakterie poprzez rozkładanie prostych związków organicznych występujących w ściekach ograniczają nieprzyjemne zapachy i tym samym usprawniają działanie szamba. Dzięki neutralizacji fetoru nie będziemy zmuszeni do zbyt częstego opróżniania zbiornika.

Zanim wybierzemy konkretny preparat, których na rynku oferowana jest cała masa, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim poczytajmy o skuteczności danego specyfiku. Opinie innych klientów będą z pewnością bardzo pomocne. Warto też pochylić się nad sposobem zastosowania. Niewłaściwa aplikacja środka lub podanie zbyt małego stężenia w stosunku do pojemności naszego szamba może skutkować niepoprawnym działaniem oraz niepotrzebnymi rozczarowaniami. Bardzo istotnym czynnikiem jest również cena, która z jednej strony (do pewnego stopnia) jest wyznacznikiem jakości. Warto przy tym znaleźć złoty środek i zachować zwykły zdrowy rozsądek. Nie zaszkodzi, jeśli zapytamy o radę wykwalifikowanego pracownika sklepu. Warto zwrócić uwagę na deklarowane przez producenta stężenie pożytecznych bakterii w jednej dawce preparatu oraz czy zawiera on pożywki i enzymy wspomagające rozwój pożytecznych mikroorganizmów.

Biopreparaty do szamba – najczęstsze postacie

Bakterie do szamba najczęściej występują w postaci pastylek, proszków lub płynów, które różnić się będą składem, sposobem przechowania oraz aplikacji. Najważniejsze to stosować się do informacji zawartych na etykietach produktów, dzięki czemu zyskamy pewność, że ich efektywność zostanie zwiększona do maksimum, a m unikniemy niepotrzebnych frustracji. Biobakterie usprawnią działanie naszego przydomowego szamba i sprawią, że będzie ono bardziej ekologiczne. W ściekach znajdzie się mniej toksyn, przez co nie będą one aż tak groźne dla środowiska naturalnego. Dodatkowo biobakterie ograniczą nieprzyjemne zapachy.

Kiedy i jak często stosować biopreparaty do szamb?

Szczególnie ważnym czasem jest początek działania naszej przydomowej ekologicznej oczyszczalni. Zawsze na początku warto zastosować biobakterie w postaci tak zwanego „aktywatora”, który umożliwi szybsze namnażanie się bakterii i grzybów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania szamba. Używamy aktywatorów także w sytuacji naszej dłuższej nieobecności w domu, kiedy to do szamba nie były odprowadzane nowe ścieki, w wyniku czego namnożone do tej pory kultury pożytecznych bakterii wymarły z powodu braku świeżej pożywki. Biopreparatów użyjemy również po każdorazowym zastosowaniu silnych bakteriobójczych detergentów lub antybiotyków, które w negatywnie wpływają na rozwój mikroorganizmów.

W miarę regularne stosowanie biopreparatów pozwoli nam na uniknięcie wielu problemów, takich jak na przykład wydzielające się z przydomowej oczyszczalni nieprzyjemne zapachy, unoszenie się na jej powierzchni kożucha tłuszczowego, zaleganie w wyniku procesu sedymentacji stałej, nierozkładającej się materii organicznej, która ograniczać będzie pojemność zbiornika. Biobakterie sprawią, że nasza przydomowa oczyszczalnia będzie działać sprawniej i przysporzy nam mniej problemów.