Jakie szambo do domu jednorodzinnego?

Planujesz budowę szamba do swojego domu jednorodzinnego i zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze? Lepszy będzie zbiornik betonowy, czy z tworzywa sztucznego? Jedno- czy wielokomorowa konstrukcja? Jak dobrać odpowiednią wielkość? To pytania, które zadaje sobie każda osoba planująca budowę przydomowej oczyszczalni, a na które postaramy się odpowiedzieć.

Szambo betonowe czy z tworzywa sztucznego?

Zaletą szamba betonowego jest jego wysoka odporność na nacisk oraz waga, która uniemożliwia jego wypchnięcie przez wody gruntowe. W związku z tym nie musimy stosować żadnych dodatkowych instalacji, które by to uniemożliwiły. Szamba betonowe są również konstrukcjami bardzo trwałymi i solidnymi. Przyjmując, że wykorzystamy materiały nieuszkodzone, a fachowcy od instalacji wykonają swoją pracę jak należy, będziemy się cieszyć rozwiązaniem na lata. Ceny zbiorników betonowych są zdecydowanie niższe od cen zbiorników z tworzyw sztucznych, a cała konstrukcja wykonana jest z materiałów dużo bardziej przyjaznych środowisku.

Szamba z tworzyw sztucznych są zdecydowanie lżejsze, co ułatwi transport, a do ich instalacji nie będziemy musieli wykorzystywać ciężkiego sprzętu. Z drugiej jednak strony ich niewielka waga naraża zbiornik na wypchnięcie przez wody gruntowe. W związku z tym należy zastosować specjalne technologie, które zniwelują ten efekt. Tworzywa sztuczne długo się rozkładają i są trwałe, jednak zdecydowanie mniej odporne na zgniecenia i siłę naporu niż zbiorniki betonowe. Dodatkowo plastik jest materiałem znacznie mniej przyjaznym środowisku niż beton, a ceny zbiorników plastikowych również są znacznie wyższe niż betonowych.

Zbiornik jedno, a dwukomorowy lub wielokomorowy

Budowa szamba jednokomorowego cechuje się zastosowaniem pojedynczej komory oraz komina, przez który w cykliczny sposób wyciągane są ścieki. Zbiorniki jednokomorowe są tańsze oraz mniejsze, a co za tym idzie, możemy je wkopać tam, gdzie zbiornik wielokomorowy po prostu by się nie zmieścił. Są jednak mniej wydajne od szamb dwu- i wielokomorowych.

Szambo dwukomorowe zbudowane jest z dwóch oddzielnych komór oraz przegrody przelewowej znajdującej się pomiędzy nimi. Do pierwszego zbiornika trafiają ogólne ścieki, do drugiego natomiast dzięki zastosowaniu przegrody wyłącznie te płynne. W drugim zbiorniku znajdują się ponadto biobakterie, które rozkładają związki organiczne i przekształcają ścieki do bezpiecznej dla środowiska formy. Ta może być następnie odprowadzona do gruntu poprzez komory drenażowe. Podobne działanie mają zbiorniki z większą ilością komór. Zaletami tych wielokomorowych samodzielnych oczyszczalni jest to, że mogą one być opróżniane znacznie rzadziej od klasycznych zbiorników jednokomorowych. Wadą natomiast to, że do ich wkopania będziemy potrzebować więcej miejsca oraz sam koszt zbiornika będzie znacznie wyższy.

Jak dobrać odpowiednią wielkość szamba?

Wszystko zależy od ilości zużywanej wody. Przyjmuje się, że ilość produkowanych ścieków równa się około 90 procentom ilości zużywanej przez domowników wody. Najprostszym sposobem na obliczenie wielkości szamba, jakie byłoby dla nas najodpowiedniejsze, będzie spisanie wartości wodomierza, a później przy założeniu, że przez kolejne dwa tygodnie będziemy prowadzić normalny dla nas tryb życia, spiszemy ponownie wartość, jaką pokazuje licznik wody. Uzyskana różnica pokaże nam zużycie wody przez naszą rodzinę. Od uzyskanej wartości musimy odjąć około 10 procent, co w przybliżeniu pokaże jaką ilość ścieków wyprodukowaliśmy. Pamiętajmy również, że wielkość szamba nie może być zbyt mała. Spoczywa na nas obowiązek regularnego opróżniania przydomowej oczyszczalni oraz dbania o jej szczelność. Zbyt małe szambo będzie napełniało się zdecydowanie szybciej, a tym samym zmusi nas do częstszego korzystania z usług wozu asenizacyjnego, narażając w ten sposób na dodatkowe koszty. Nie powinniśmy też kierować się błędną zasadą, że im większe szambo, tym lepiej. W ściekach gromadzonych w zbiorniku po mniej więcej dwóch tygodniach zaczyna dochodzić do procesów fermentacyjnych. W ich wyniku będziemy musieli mierzyć się z nieprzyjemnym zapachem. Wielkość szamba nie będzie miała znaczenia. Jeśli nie będziemy go regularnie opróżniać, to jedynie uprzykrzymy życie sobie oraz sąsiadom.

Wszystko będzie zależeć od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Wielkość domu oraz rodziny, liczba sprzętów AGD, których używamy. Prowadzony styl życia, czyli na przykład ilość kąpieli, które bierzemy w trakcie dnia. Wszystko to będzie wpływać na wielkość instalacji, jaka będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Każdy musi sprawdzić, co dla niego będzie najodpowiedniejsze, a rozsądnym pomysłem będzie skorzystanie z porady lub usług fachowców, którzy zaproponują najlepsze rozwiązanie. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się szamba betonowe. Przemawiają za nimi niska cena, bezawaryjność oraz trwałość. Dodatkowo ich popularność wiąże się z dużą ilością fachowców, którzy pomogą nam w razie awarii naszej instalacji.