Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Gromadzenie deszczówki pozwala na pozyskanie bez dodatkowych kosztów wody, którą możesz dowolnie wykorzystywać, a najczęściej w ogrodzie. Ma ona doskonałe właściwości, jeśli chodzi o podlewanie roślin czy mycie samochodu na podjeździe. Dlatego warto ją gromadzić. Do zbierania deszczówki służą odpowiednie zbiorniki. Sprawdź, jaki masz wybór spośród różnych rodzajów takich pojemników i jakie kryteria przyjąć, by wybrać właściwy zbiornik na wodę deszczową.

Wybór zbiorników na deszczówkę

Do gromadzenia deszczówki, czyli po prostu wody opadowej, możesz wykorzystywać różne konstrukcje, systemy, ale i zbiorniki. Zbiorniki na wodę deszczową są klasyfikowane w kilka grup, biorąc pod uwagę takie kryteria jak:

  • pojemność – podawaną w litrach lub w m3,
  • system montażu – zbiorniki naziemne lub podziemne,
  • materiał budowy pojemnika – tworzywo sztuczne, metal lub beton.

Pojemność zbiornika na deszczówkę

Jedną z decyzji, jakie musisz podjąć w związku z zakupem zbiornika na deszczówkę, jest ta dotycząca pojemności pojemnika. Do wyboru są zbiorniki większe i mniejsze, które mają np. 1000 l pojemności. Takie pojemniki przydadzą się w przypadku zbierania deszczówki z niewielkiego dachu, np. pokrywającego domek ogrodowy. Przyjmuje się bowiem, że na każde 25 m2 powierzchni, z jakiej gromadzona jest woda deszczowa, odpowiedniej wielkości zbiornik powinien móc przechowywać co najmniej 1 m3 wody. Stosunkowo rzadko, przy największych ulewach, może dojść do przekroczenia tej wartości. Dlatego np. przy dachu o powierzchni 150 m2 musisz liczyć, że zbiornik na deszczówkę o pojemności 6000 l będzie odpowiedni.

Nadmierne zwiększanie pojemności instalacji zbierającej deszczówkę nie jest dobrym pomysłem. Większa objętość zbiornika rodzi ryzyko tego, że w przypadku wystąpienia awarii może dojść do niedostatecznego odpływu wody do kanalizacji deszczowej. Doprowadzi to do zalania okolicznych terenów. Z drugiej strony zbyt mały zbiornik na deszczówkę może się szybko przelewać, dlatego w jego przypadku warto mieć system, który będzie odcinać dopływ do pojemnika, jeśli będzie padać dłużej lub bardziej intensywnie.

Naziemny czy podziemny zbiornik na deszczówkę

Istnieją dwa podstawowe typy zbiorników na wodę deszczową, które różnią się pod względem sposobu ich montażu. Mowa tu o pojemnikach naziemnych i podziemnych. W obu przypadkach można wybrać zbiornik o określonej wielkości.

Zwykle zbiorniki naziemne ustawiane są w bezpośrednim sąsiedztwie domu, przy rurze spustowej, która zbiera wodę z dachu i odpowiada za jej odprowadzanie do kanalizacji czy właśnie do pojemnika na deszczówkę. Należy wygospodarować na taki zbiornik odpowiednie miejsce i liczyć się z tym, że wpłynie on na estetykę działki czy elewacji budynku. Dobrze jest więc wybrać zbiornik, jaki będzie dopasowany do obiektu

Natomiast zbiorniki podziemne nie wpływają na wygląd działki, ale z drugiej strony wymagają wykonania otworu w ziemi i wkopania poniżej poziomu terenu. Wodę zgromadzoną w zbiornikach na deszczówkę typu podziemnego możesz swobodnie wykorzystywać do podlewania ogrodu czy zasilania systemu nawadniającego. Będzie ona służyła do mycia nawierzchni czy prowadzenia innych prac wokół domu, które wymagają wykorzystania wody.

Materiał na zbiornik na deszczówkę

Najczęściej naziemne zbiorniki na deszczówkę są wykonane z tworzyw sztucznych, które powinny charakteryzować się następującymi parametrami:

  • odpornością na warunki atmosferyczne, w tym promieniowanie UV,
  • nieprzepuszczalnością promieni słonecznych, co pozwala na ograniczenie rozwoju glonów i mikroorganizmów.

Wysokiej jakości tworzywa sztuczne są lekkie i trwałe. Łatwo się je transportuje i ustawia w wybranym miejscu. Możesz wybrać dowolny kształt i wielkość zbiornika. Istnieją też dekoracyjne pojemniki na wodę deszczową. Najczęściej są wykonane z polietylenu wysokiej jakości, który może imitować wiele materiałów naturalnych.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę zakopywane w ziemię muszą być w wysokim stopniu wytrzymałe na wilgoć i napierający na nie ze wszystkich stron grunt. Zwykle są one większe i mogą być zrobione np. z trwałego betonu. Cieszą się zainteresowaniem klientów, ponieważ mają wiele zalet. Zbiornik na deszczówkę z betonu klasy B-25 powinien być wykonany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Wszystko dlatego, że jest on przeznaczony do umieszczenia w ziemi, dlatego dostęp do niego w przypadku awarii jest mocno utrudniony. Warto zdecydować się na betonowy zbiornik na deszczówkę, który charakteryzuje się przepuszczalnością W8. Zapewnia maksymalną trwałość i wytrzymałość przez wiele lat oraz jest w wysokim stopniu odporny na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Często jego konstrukcja będzie dodatkowo wzmocniona profesjonalnymi środkami – plastyfikatorami i hydrouszczelniaczami.