Jak zamontować zbiornik podziemny na deszczówkę? Jak głęboko go zakopać?

Gromadzenie deszczówki na swojej działce budowlanej czy rekreacyjnej pozwoli Ci na uzyskanie wody do podlewania roślin w ogrodzie, zasilania trawników, ale i do mycia samochodu lub innych rzeczy. Istnieje wiele różnych sposobów, by wykorzystywać w praktyce deszczówkę. Najpierw jednak trzeba ją zgromadzić, a służą do tego między innymi podziemne zbiorniki na taką wodę. Sprawdź, jak zrobić podziemny zbiornik na deszczówkę i jak głęboko należy go zakopać.

Dwa rodzaje zbiorników na deszczówkę

Jedna z klasyfikacji pozwala na wyodrębnienie dwóch podstawowych rodzajów zbiorników na deszczówkę. Są to zbiorniki naziemne, najczęściej wykonywane przy użyciu tworzywa sztucznego, i podziemne, przeznaczone do zakopania pod powierzchnią ziemi w odpowiednim miejscu na działce. Mogą to być zbiorniki betonowe na deszczówkę o dobranej do Twoich potrzeb i do powierzchni działki pojemności. Sprawdź, jak zamontować zbiornik podziemny na deszczówkę. Jakie zasady przy tym obowiązują i jakie zbiorniki na wodę możesz przy tym wybrać?

Dobierz odpowiednią pojemność zbiornika na deszczówkę

Zanim przejdziemy do meritum i wskażemy, jak głęboko zakopać zbiornik na deszczówkę, omówimy, jaki element typu podziemnego będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. W pierwszej kolejności trzeba określić, jak ma być duży. Od tego też uzależnione są prace ziemne, jakie w związku z montażem zbiornika podziemnego na deszczówkę będziesz musiał wykonać samodzielnie lub zlecić wykonanie na swojej działce.

Przyjmuje się, że podziemny zbiornik na deszczówkę powinien być dobierany pod kątem średniej rocznej sumy opadów występujących na danym terenie. Średnia dla Polski wynosi około 600 mm, ale jeśli mieszkasz np. w dolinach górskich w Tatrach, wielkość tych opadów może być nawet 3-krotnie większa. Natomiast dla regionu miasta Poznań, czyli w Wielkopolsce, średnie roczne opady wynoszą już zaledwie 520 mm rocznie. Sprawdź więc, jak to wygląda w Twojej okolicy, co pozwoli Ci określić, jak duże zbiorniki na deszczówkę powinny znaleźć się w centrum Twojego zainteresowania.

Oprócz przewidywanej sumy opadów przy doborze wielkości podziemnego zbiornika na deszczówkę liczy się również powierzchnia, z jakiej będziesz taką wodę gromadzić. Głównie pod uwagę brana jest przy tym wielkość Twojego dachu, ponieważ to z niego, za pośrednictwem rynien, woda deszczowa będzie spływać prosto do zbiornika podziemnego. Im większa powierzchnia zadaszenia, tym potencjalnie więcej wody będziesz gromadzić podczas opadów deszczu. Jeśli dach Twojego domu ma 150 m2 powierzchni, to licząc średnie opady o wielkości 600 mm, rocznie do Twojego zbiornika może wpłynąć maksymalnie 90 000 litrów deszczówki. Nie poleca się jednak kupować tak dużego rozwiązania, bo to maksymalna ilość wody, jaka spłynie do niego w ciągu roku. Nawet zbiornik na deszczówkę 10 000 litrów pojemności najprawdopodobniej okaże się dla Ciebie zbyt duży.

Zdecydowanie lepiej jest kupić mniejszy. Zebrana deszczówka nie będzie przecież przechowywana przez cały rok w pojemniku, tylko na bieżąco będziesz ją wykorzystywać np. do podlewania. Dlatego zbiornik tylko incydentalnie jest pełen i wykorzystywana jest jego pełna pojemność. W przedstawionym przypadku wystarczy Ci zbiornik na deszczówkę 4000-5000 litrów.

Jak zamontować zbiornik podziemny na deszczówkę?

Kiedy już wiesz, jakiego zbiornika na deszczówkę potrzebujesz i Twój wybór padł na element przeznaczony do zakopania pod ziemią, pora przejść do konkretów dotyczących samego montażu. Sprawdź, jak w praktyce zrobić podziemny zbiornik na deszczówkę. Sam element kupujesz gotowy, by uprościć sobie zadanie i jednocześnie zadbać o jego doskonałą szczelność. Inaczej zbiornik może z czasem przeciekać, a Ty będziesz tracić deszczówkę, którą mógłbyś pożytecznie wykorzystywać na swojej działce.

Musisz wybrać miejsce, gdzie zakopiesz zbiornik podziemny na deszczówkę. Powinien on znaleźć się tam, gdzie możliwe będzie bezproblemowe podłączenie go do systemu orynnowania Twojego domu z grawitacyjnym odpływem wody deszczowej. Wybrane miejsce musi być pozbawione przebiegu rurociągów i kabli ułożonych w gruncie, a nad samym zbiornikiem nie będziesz mógł sadzić drzew i krzewów, które mają głęboki system korzeniowy, ponieważ z czasem korzenie mogłyby doprowadzić do uszkodzenia lub bezpowrotnego zniszczenia ścianek zbiornika na deszczówkę.

Po wyborze miejsca montażu zbiornika na wodę deszczową można przystąpić do wykonania wykopu. Konieczne jest wykonanie stabilnych ścian i podsypki pod zbiornikiem. Należy wykonać odpowiednio duży dół i umieścić w nim zbiornik na deszczówkę, który wymaga właściwego wypoziomowania. Jeśli jest on już umieszczony poprawnie, można go napełnić wodą, aby sprawdzić, czy nie przecieka. Później zakopuje się go w ziemi.

Jak głęboko zakopać zbiornik na deszczówkę?

W momencie wykonania wykopu na zbiornik na deszczówkę na pewno bierzesz pod uwagę jego wysokość. Jednak sam wykop nie może być wykonany na dokładnie taką samą głębokość. To zbyt płytko. Choć zbiorniki na wodę deszczową wcale nie muszą być zakopywane głębiej niż najniższe urządzenie sanitarne w budynku, to jednak trzeba zachować pewien margines. Możesz zamontować zbiornik na deszczówkę właściwie na dowolnej głębokości. Jeśli jednak nad zbiornikiem będzie posiana trawa, warto zagłębić go na co najmniej 30 cm pod powierzchnią, by murawa mogła nad nim swobodnie rosnąć.

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Jeśli już wiesz, na jakiej głębokości i w jakiej odległości od granicy działki zakopać zbiornik na deszczówkę, to musisz jeszcze dowiedzieć się, jaki on sam powinien być. Najlepiej poradzić się w tej kwestii specjalistów zajmujących się od lat produkcją i montażem tego rodzaju pojemników. Eksperci z Szambo Rambo na pewno doradzą, który zbiornik na wodę deszczową w Twoim przypadku będzie najlepszy, biorąc pod uwagę wielkość Twojej działki, miejsce przeznaczone na zagłębienie zbiornika w ziemi oraz to, jak dużą masz powierzchnię, z jakiej będziesz gromadził deszczówkę.

Z pewnością dobrym wyborem cechują się najwyższej jakości, super szczelne i w wysokim stopniu odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych oraz na ekstremalne sytuacje betonowe zbiorniki na wodę deszczową.

Produkowane są one w skomplikowanym procesie, z betonu klasy B-25 o przepuszczalności W8, który zapewnia maksymalną trwałość i wytrzymałość przez długi czas. Konstrukcja ta jest zabezpieczona, dodatkowo wzmacnianym betonem profesjonalnymi środkami oraz z wykorzystaniem procesu wibrowania z dodatkiem plastyfikatorów i hydrouszczelniaczy. Zbiorniki na deszczówkę z oferty Szambo Rambo wykonane są z betonu zbrojonego stalą żebrową, a z zewnątrz są zabezpieczone masą asfaltowo-kauczukową. Izolbet pozwala producentowi na uzyskanie betonu, który ma najwyższą jakość. Zbiornik na deszczówkę zachowuje maksymalną szczelność.

Możesz wybrać zbiornik na deszczówkę z płytą wierzchnią, kominkiem, wiekiem betonowym, opatrzony pełną dokumentacją i pisemną gwarancją. Każdy z nich ma deklarację zgodności, certyfikat PZH i aprobatę techniczną ITB. Taki zbiornik na deszczówkę jest produktem najwyższej jakości, który możesz zamówić wraz z usługą montażu i transportu na swoją posesję. Dlatego otrzymujesz wszystko w ramach jednego zamówienia i nie musisz się przejmować np. wykonaniem wykopu czy wyborem miejsca, gdzie zostanie zagłębiony i zakopany Twój zbiornik na deszczówkę.