Jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę? O czym pamiętać?

Spis treści

    Gromadzenie deszczówki na swojej działce w specjalnie przygotowanych do tego celów zbiornikach pozwala na jej akumulację i wykorzystywanie np. do podlewania roślin zielonych w ogrodzie oraz do prowadzenia różnego rodzaju prac gospodarskich. Wodę z opadów atmosferycznych można gromadzić w różnych zbiornikach – naziemnych i podziemnych. Oba zwykle są przez cały rok na zewnątrz, dlatego trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć na zimę zbiornik na deszczówkę i czy w ogóle trzeba to robić.

    Rodzaje zbiorników na deszczówkę

    Właściwie deszczówkę możesz gromadzić w dowolnych pojemnikach, nawet w wiaderkach, ale nie uzyskasz dzięki temu tyle wody, byś mógł ją wykorzystać w czasie suszy do podlewania swoich rabat czy grządek. Dlatego coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych inwestuje jednak w specjalne zbiorniki na wodę. Mogą to być pojemniki naziemne, ale i podziemne, przeznaczone do wkopania w wybrane miejsce na posesji, które jednak powinno zostać dobrze wybrane, by nie przeszkadzało w korzystaniu np. z przydomowego szamba betonowego i nie groziło awarią takiej instalacji.

    Zbiorniki na deszczówkę podziemne mogą być wykonane z różnych materiałów. Może być to beton wzmacniany profesjonalnymi środkami oraz wykorzystujący w procesie wibrowania dodatki plastyfikatorów i hydrouszczelniaczy. Dzięki temu stały kontakt z glebą otaczającą go ze wszystkich stron nie będzie dla niego problemem i nie doprowadzi do jego szybkiego zniszczenia. Są również zbiorniki podziemne na deszczówkę wykonane z tworzyw sztucznych.

    Podobnie jest w przypadku zbiorników naziemnych, które mogą mieć formę nawet drewnianej beczki, ceramicznego zbiornika czy pojemnika z plastiku. Nieodpowiednie będą natomiast pojemniki metalowe, które mogą powodować, że do wody przedostawać się będą utleniające się związki metali.

    Niezależnie od tego, z czego wykonany jest zbiornik na wodę, powinieneś wiedzieć, czy na okres zimowy trzeba go zabezpieczyć przed szkodliwym wpływem niskiej temperatury, opadów śniegu czy przed przemarzaniem.

    Zabezpieczenie zbiornika na deszczówkę w zimie

    Już w trakcie instalacji zbiornika na deszczówkę możesz zadbać o to, by nawet minusowa temperatura i obfite opady śniegu zimą były mu niestraszne. Wystarczy w tym celu wykonać odpowiednią obudowę zbiornika materiałem izolacyjnym. Ochroni go to przed zamarzaniem wody, która przy zmianie stanu skupienia z płynnego na stały, czyli z postaci płynnej na trwały lód, zwiększa objętość i może rozsadzić zbiornik.

    Jednak wkopany w ziemię pojemnik, który ma pozostawioną nad sobą warstwę powietrzną albo też izolację w parze ze szczelnym zamknięciem nie musi być dodatkowo zabezpieczany na zimę czy opróżniany z wody w tym okresie. Nie grozi mu pękanie w wyniku działania mrozu, ponieważ pod powierzchnią ziemi, gdzie powinien być wkopany zbiornik na wodę deszczową, panuje stała temperatura, w granicach 8-10 stopni Celsjusza, a takie warunki nie dopuszczają do zamarzania cieczy w zbiorniku.

    W przypadku pojemników naziemnych przeznaczonych na deszczówkę wymagają one wypuszczenia wody, ponieważ nie mają takiej ochrony, chyba że zadbasz o nią na własną rękę.

    Solidne i trwałe – betonowe zbiorniki na deszczówkę

    Warto od razu przy zakupie i montażu zbiorników na deszczówkę zdać się na ekspertów. Szambo Rambo jest firmą, która zaoferuje betonowe zbiorniki na wodę deszczową najwyższej jakości, opatrzone deklaracją zgodności, certyfikatem PZH i aprobatą techniczną ITB, jak i usługę transportu czy montażu zbiornika na działce w odpowiednim do tego miejscu.

    Takie zbiorniki na deszczówkę są zrobione z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Są zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, również mrozem czy opadami śniegu, dzięki temu, że zostały zrobione z betonu klasy B-25 o przepuszczalności W8, a dodatkowo został on wzmocniony betonem zbrojonym stalą żebrowaną. Od zewnątrz jest pokryty masą asfaltowo-kauczukową. Izolbet pozwala na uzyskanie przy tym w przypadku produkcji przez Szambo Rambo zbiorników na deszczówkę betonu charakteryzującego się najwyższą jakością z zachowaniem maksymalnej szczelności zbiornika i wytrzymałości, nawet w obliczy najbardziej wymagających sytuacji. W procesie produkcji betonowy zbiornik dodatkowo wzmacniany jest profesjonalnymi środkami, a producent wykorzystuje w procesie wibrowania dodatki plastyfikatorów i hydrouszczelniaczy.