Jak wybrać najlepsze miejsce na zbiornik na deszczówkę?

Spis treści

    W dobie niedoborów wody gromadzenie deszczówki do podlewania roślin w ogrodzie stało się już standardem. Jest to ekologiczne rozwiązanie zapewniające dostęp do wody praktycznie za darmo. Ogromne znaczenie w tym kontekście ma nie tylko wybór zbiornika na deszczówkę, ale również odpowiednie jego umiejscowienie w ogrodzie. Gdzie zatem powinien zostać zamontowany, aby system zbierania wody deszczowej działał prawidłowo?

    Na jaki typ zbiornika na deszczówkę się zdecydować?

    Przed przystąpieniem do montażu zbiornika na deszczówkę trzeba zacząć od doboru modelu, który w konkretnym przypadku sprawdzi się najlepiej. Dostępne są zbiorniki naziemne i podziemne, mniej lub bardziej zaawansowane i o różnej pojemności. Jedną z najważniejszych przesłanek decydujących o zakupie zbiornika jest jego wielkość. Powinna być ona adekwatna po pierwsze do obszaru na działce, jaki możemy przeznaczyć na ten cel, a po drugie do potrzebnej ilości wody. Pojemność zbiornika musi zatem dostosowana do wielkości ogrodu. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 powierzchni ogrodu, z której zbierana jest deszczówka, zbiornik powinien być w stanie przechować minimum 1 m3 wody. Na potrzeby niewielkiego ogrodu w zupełności wystarczające okazują się zbiorniki o pojemności 2-3 tys. litrów. Jeżeli pojemność zbiornika wynosi 10 tys. m3 lub więcej, nieodzowne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Co się natomiast tyczy materiału, z jakiego wytwarza się zbiorniki, to zdecydowanie najtrwalsze i najsolidniejsze są betonowe modele podziemne. Umieszcza się je poniżej poziomu gruntu – co prawda wiąże się to z koniecznością wykonania wykopu, ale zbiorniki te nie ingerują w krajobraz. Z kolei modele naziemne produkowane są z polietylenu – są lekkie, mobilne i estetyczne, ale należy brać poprawkę na to, że będą widoczne. Oczywiście opłaca się zainwestować w porządny zbiornik z wysokogatunkowych materiałów, ponieważ posłuży on przez długi czas.

    Gdzie najlepiej zamontować zbiornik na deszczówkę?

    Zastanawiając się nad tym, jak wkomponować zbiornik na deszczówkę w ogród, aby spełniał on swoją rolę, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić lokalizację przewodów lub rur, które dostarczają media. Innym poważnym utrudnieniem mogą być rozległe korzenie dużych drzew. Kłopoty pojawiają się również wtedy, kiedy zbiornik ma zostać umieszczony pod parkingiem lub podjazdem – takie konstrukcje przeważnie wymagają wzmocnienia, zwłaszcza jeśli na powierzchni będą ustawiane pojazdy o sporej masie. Ponadto trzeba pamiętać o zachowaniu wymaganej przepisami odległości pomiędzy zbiornikiem a budynkiem. Musi się ona znajdować w odległości co najmniej 5 m od domu oraz 2 m od granicy działki. Oczywiście wszystkie te wytyczne odnoszą się do zbiorników podziemnych. Warto także przypomnieć o tym, że przy wkopywaniu takiego zbiornika należy pozostawić po bokach po 50 cm na potrzeby czynności związanych z jego montażem. Warstwa ziemi, którą zostanie on przykryty, nie powinna liczyć maksymalnie 50 cm. Wykopany w ziemi otwór musi być większy od zbiornika – w przeciwnym razie z założeniem całej instalacji będzie problem. Bardzo często można zetknąć się z opinią, że znakomitym pomysłem jest umiejscowienie zbiornika pod trawnikiem – i nie sposób się z tym nie zgodzić. Trawa ma bowiem to do siebie, że odrasta bardzo szybko, więc zamaskuje instalację.

    Jeżeli zaś chodzi o zbiorniki naziemne, to ustawia się je w takich miejscach, aby były możliwie jak najmniej widoczne, np. przy garażu czy w otoczeniu iglaków. Jest to rozwiązanie polecane w sytuacji, kiedy np. z racji na złożoność układu rur czy przewodów biegnących pod ziemią nie wchodzi w rachubę wykonanie wykopu. W każdym razie wiele jest miejsc nadających się do montażu zbiornika na deszczówkę, niemniej przy zbiornikach podziemnych nie wolno zapominać o ograniczeniach narzucanych przez prawo. Nierzadko kalkuluje się powierzyć to zadanie profesjonalistom – są firmy, które zajmują się instalowaniem podziemnych zbiorników. Pozostaje jedynie kwestia nawiązania współpracy z odpowiednim usługodawcą.

    Montaż zbiornika na deszczówkę – czy to się opłaca?

    Montaż zbiornika na deszczówkę to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu da się zaoszczędzić naprawdę pokaźne ilości wody. Można ją z powodzeniem wykorzystywać nie tylko do nawadniania ogrodu, ale też na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego. Pozostaje to w zgodzie z proekologicznymi trendami, które w dzisiejszych czasach nabierają ogromnego znaczenia. Wypada przy tej okazji nadmienić, że już nawet w Polsce są obszary, gdzie w upalne dni letni jest problem z dostępem do wody. Warto zatem korzystać z naturalnych zasobów w taki sposób, aby nie odbijało się to negatywnie na stanie środowiska. Podjęcie decyzji o zamontowaniu instalacji gromadzącej deszczówkę powinno być przeprowadzone analizami terenu oraz finansowymi. Należy przy tej okazji uwzględnić liczbę domowników czy średnie zużycie wody w gospodarstwie domowym. Zbiornik na deszczówkę jest inwestycją, która bardzo szybko przynosi widoczne korzyści w postaci niższych rachunków za wodę.