Jak uszczelnić szambo betonowe od środka?

Wraz z upływem czasu zbiorniki szamb betonowych mogą stracić swoją szczelność, co grozi powstaniem niebezpiecznych wycieków. Wszystko dlatego, że beton traci z czasem swoją zwartość oraz nieprzepuszczalność. Dlatego trzeba wiedzieć, jak uszczelnić szambo betonowe od środka, by nie dopuścić do utraty szczelności. Posiadacze takich rozwiązań są zobowiązani do sprawdzania tego, ponieważ nieszczelne szambo zwiększa ryzyko powstania zanieczyszczenia bakteriologicznego i chemicznego wody pitnej i gleby. Sprawdź, jak rozpoznać nieszczelność szamba i jak je uszczelnić.

Kiedy uszczelnianie szamba staje się koniecznością?

Na pytanie o to, czy szamba betonowe są szczelne, należy odpowiedzieć twierdząco, ale pod warunkiem, że właściciel sam o to zadba. Przez kilka pierwszych lat od momentu zainstalowania rozwiązania na działce nic nie powinno się z nim dziać. Nie ma też, przynajmniej na początku, niebezpieczeństwa szybkiej utraty szczelności.

Najczęściej to pracownicy wodociągów czy miejscy strażnicy mogą dokonywać sprawdzania szamb betonowych pod kątem szczelności. Jedną z oznak utraty tego jest zmiana w ilości zużytej wody i ścieków. Jeśli tak się dzieje, trzeba sprawdzić stan techniczny zbiornika i jeśli to konieczne, uszczelnić szambo od środka. Jak to zrobić?

Jak uszczelnić szambo betonowe od środka?

Zanim przystąpisz do zabezpieczenia szamba betonowego, warto przed aplikacją właściwego środka odpowiednio przygotować podłoże. Należy zeszlifować wierzchnią warstwę betonu, by pozbyć się powierzchniowych zanieczyszczeń. Później konieczne jest odpylenie podłoża i aplikacja środka gruntującego. Można użyć do tego celu gruntu epoksydowego bezrozpuszczalnikowego.

Istnieje kilka sposobów na to, by uszczelnić szamba betonowe i zlikwidować ryzyko wycieku nieczystości. Jeśli już pierwsze oznaki rozszczelnienia się ujawniły, nie ma na co czekać, tylko trzeba od razu zadbać o dodatkowe uszczelnienie. Można do tego celu wykorzystać powłokę izolacyjną wewnątrz szamba.

Należy również w przypadku nieszczelnego szamba betonowego odpowiednio zabezpieczyć wszelkie pęknięcia, ubytki i ryzy – tak od zewnątrz, jak od środka. Do tego celu są wykorzystywane takie preparaty, jak:

  • zaprawa mineralna do betonu,
  • szybkoschnący cement hydrauliczny do wypełniania ubytków,
  • zaprawa asfaltowana na zimno,
  • powłoka uszczelniająca i ochronna.

Musisz wybrać taki środek uszczelniający do szamb betonowych, który w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej.

Uszczelnianie szamba betonowego z wykorzystaniem powłoki nawierzchniowej

Sposobem na zabezpieczenie przed nieszczelnością betonowego szamba będzie wykonanie powłoki nawierzchniowej, np. z wykorzystaniem farby epoksydowej. Przykładem takiego rozwiązania stanowi podłoga Epodux IM 209. To produkt znakomicie uszczelniający zbiorniki betonowych szamb, ponieważ nadaje się do stosowania w najbardziej agresywnych środowiskach. Zbiornik pomalowany farbą Epodux IM 209 powinien mieć odpowiednią grubość powłoki ochronnej, by był szczelny i najbardziej odporny na parcie wody z każdej strony. Podczas aplikacji farby tego rodzaju w zbiornikach betonowych szamb należy zapewnić odpowiednią wentylację i temperaturę. Tylko w ten sposób warunki panujące w szambie będą sprzyjały prawidłowemu utwardzeniu się farby.

Podsumowanie – uszczelnienie szamba sposobem na jego bezproblemowe działanie

Wykorzystanie farby epoksydowej, w formie powłoki nawierzchniowej, powłoki uszczelniającej i ochronnej, wypełnienie zaprawą asfaltową na zimno czy też zastosowanie zaprawy mineralnej do betonu lub szybkoschnącego cementu hydraulicznego do wypełnienia możliwych ubytków wewnątrz szamba przyczyni się do tego, że będzie ono w pełni szczelne, a ryzyko utraty szczelności zostanie zminimalizowane, jeśli nie zlikwidowane całkowicie.