Jak przebiega montaż szamba betonowego?

Spis treści

    Przydomowy zbiornik na nieczystości komunalne to rozwiązanie umożliwiające odprowadzanie ścieków z domu. Jeśli w pobliżu lokalizacji Twojego budynku nie ma kanalizacji miejskiej czy gminnej, zastosowanie szamba betonowego jest jak najbardziej zalecane. Sprawdź, jak wygląda montaż tego rozwiązania.

    Wybór zbiornika szamba betonowego

    Istnieje wiele różnego rodzaju szamb do wyboru, inaczej zbiorników służących do odprowadzania nieczystości ciekłych. Szamba betonowe powinny być wkopane w grunt w pewnej odległości od domu, ale to już kwestie związane bezpośrednio z montażem takich rozwiązań.

    Różnią się one pod wieloma względami, np. pod kątem liczby komór – w sprzedaży znajdują się szamba jednokomorowe i szamba dwukomorowe. Ponadto różni je pojemność, która może wynosić od zaledwie 4 m3 w przypadku najmniejszych zbiorników po nawet szamba dwukomorowe i jednokomorowe o pojemności 12 m3. Wybierz takie, które będzie odpowiadało potrzebom wszystkich domowników – nie będzie ani za małe, ani za duże.

    Lokalizacja szamba betonowego

    Zanim zostanie przeprowadzony montaż szamba betonowego, musisz wiedzieć, gdzie zostanie ono wkopane na Twojej działce. Zbiornik powinien być usytuowany w odległości minimum 2 m od drogi i granicy nieruchomości. Pomimo faktu, że producent gwarantuje szczelność szamba betonowego, montaż należy wykonać tak, by odległość zbiornika od ujęcia wody pitnej była nie mniejsza niż 15 m. Odstęp od rurociągów z gazem ma wynosić co najmniej 1,5 metra, podobnie jak w przypadku odległości od wodociągu. W sąsiedztwie szamba mogą biec przewody elektryczne, ale nie bliżej niż 0,8 metra.

    Realizacja montażu szamba betonowego

    Kiedy już typ i lokalizacja dla szamba betonowego zostały wybrane, montaż może się ostatecznie rozpocząć. Na początek należy wykonać wykop pod zbiornik, a jego wielkość uzależniona jest bezpośrednio od wielkości zakupionego szamba. Sam wykop powinien być przy tym o około 50 cm większy od zewnętrznych wymiarów zbiornika. Dla przyspieszenia wykonania prac ziemnych przy montażu szamb betonowych zwykle wykorzystywana jest koparka czy minikoparka.

    Szamba betonowe muszą być stabilnie osadzone, by zapewnić ich poprawne funkcjonowanie. Ziemia znajdująca się bezpośrednio pod zbiornikiem powinna być zagęszczona i wypoziomowana. Przyda się do tego podsypka cementowo-piaskowa na dnie wykopu, która wpłynie na ustabilizowanie podłoża. Niezbędną rzeczą jest wykonanie spadku dla rur odprowadzających ścieki z domu do szamba. Jak dużego? Zasadniczo rury te prowadzi się ze spadkiem około 2-3 proc., co przekłada się to na 1-centymetrowy spadek na każdym metrze prowadzonej rury kanalizacyjnej. Sam zbiornik betonowy jest rzecz jasna ciężki, dlatego musi być osadzony przy zastosowaniu maszyn ciężkich, a cała praca powinna być wykonana w sposób precyzyjny. Do tego celu najczęściej wykorzystywane są samochody z zamontowanym żurawiem przenośnym lub przeładunkowym.

    Zanim ostatecznie szambo betonowe zostanie zakryte ziemią, przeprowadź test funkcjonowania kanalizacji ściekowej. Wszystko musi być szczelne i dobrze, prawidłowo zainstalowane.

    Po zasypaniu zbiornika ziemią należy pamiętać o pozostawieniu na powierzchni końcówki komina z włazem betonowym lub stalowym, który ułatwi wykonywanie prac przy niwelacji terenu oraz jest niezbędny do okresowego opróżniania szamba betonowego.

    Jak przeprowadzić montaż zbiornika szamba betonowego?

    Przy montowaniu zbiornika betonowego dla wykonania przydomowego szamba konieczne jest wykorzystanie maszyn i urządzeń do precyzyjnego osadzenia go w ziemi. Wykonanie wykopu przeprowadzisz szybciej z użyciem koparki. Takie urządzenia możesz wypożyczyć, ale ekipa wykonawcza z doświadczeniem szybko, sprawnie i co najważniejsze – poprawnie zainstaluje Twoje szambo betonowe na działce.