Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Spis treści

    Od kilku lat media informują nas o tym, że latem w wielu regionach Polski jest susza, a w innych niewiele brakuje do jej wystąpienia. Panują wielodniowe upały z temperaturą sięgającą nawet 40 stopni, dlatego ziemia jest sucha i wyjałowiona. Trudno o dobre plony w takim przypadku. Rządzący w czasie suszy apelują, by nie podlewać wodą z kranu ogrodów czy kwiatów na balkonie. Jednak można do tego celu wykorzystywać deszczówkę gromadzoną w specjalnych zbiornikach. Dobrym pomysłem jest ich podłączenie do rynny. Jak to zrobić?

    Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę

    Wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych, czyli po prostu deszczówkę, można gromadzić na wiele różnych sposobów, ale najbardziej efektywne są specjalne zbiorniki, podłączane do rynny. Dzięki temu można bardziej efektywnie zbierać wodę, którą później rozdysponujesz tak, jak tego chcesz.

    Deszczówka zachowa swoje właściwości, jeśli będzie gromadzona z wykorzystaniem zbiorników wykonanych z odpowiednich materiałów, niemających wpływu na jakość wody. Na jakie postawić?

    Wyróżnia się właściwie dwa typy zbiorników na deszczówkę, biorąc pod uwagę miejsce montażu – instalowane na gruncie, czyli zbiorniki na deszczówkę naziemne, i wkopywane w ziemię, które nie zabierają miejsca w ogrodzie.

    Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, ale trwałe zbiorniki na deszczówkę są zrobione z betonu klasy B-25 o przepuszczalności W8. Takie zbiorniki zapewniają maksymalną trwałość i wytrzymałość przez lata, bez względu na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Dla zabezpieczenia całej konstrukcji producenci zbiorników na deszczówkę wzmacniają beton profesjonalnymi środkami oraz wykorzystują proces wibrowania z dodatkiem plastyfikatorów.

    Naziemne zbiorniki na deszczówkę pozwalają gromadzić wodę padającą na dach i odprowadzaną rynnami do gleby. Wystarczy wybrać i podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny.

    Zbiorniki dzielą się również na kilka klas, biorąc pod uwagę ich pojemność. Może być to zarówno niewielki w gruncie rzeczy zbiornik na deszczówkę 4000 l, jak i duży pojemnik 12 000 litrów. Zobacz, jak podłączyć wybrany zbiornik do rynny swojego domu.

    Podłączenie zbiornika na deszczówkę do rynny – jak to zrobić?

    Dobrym sposobem na efektywne gromadzenie deszczówki jest podłączenie zbiornika do rynny odprowadzającej ją z dachu. Trzeba przy tym pamiętać, że w rynnie mogą być gałązki, owady czy liście, które zanieczyszczą wodę. Stąd też przy podłączaniu zbiornika do rynny trzeba zadbać o specjalne filtry, które zatrzymają te zanieczyszczania, a do pojemnika trafi krystalicznie czysta woda.

    Przy podłączaniu naziemnego zbiornika na deszczówkę do rynny spustowej możesz to zrobić tak, że nawiercisz na niej otwór i wprowadzisz do środka gumowe wkładki odpowiadające za zbieranie wody. To proste rozwiązanie – nawiercenie rynny nie powinno stanowić dla Ciebie żadnego problemu. To także tani sposób na wykonanie podłączenia. W nawierconej rurze spustowej montuje się zbieracz wody deszczowej, nazywany również kolektorem rynnowym. Najlepiej, by znalazł się on na wysokości górnej krawędzi samego zbiornika. Zbieracz będzie odprowadzał wodę deszczową do pojemnika, a jeśli ten się zapełni, odetnie dopływ wody, która będzie spływała do kanalizacji rurą spustową.

    Alternatywę stanowi zakup zestawu zbieraczy, których montaż polega na wycięciu elementu rynny i wstawieniu w niego takiego zbieracza. To rozwiązanie bardzo wydajne, ale trudniejsze w wykonaniu. Zbieracz, inaczej łapacz lub wyłapywacz deszczówki, ma najczęściej zamykaną klapkę odpływową, po której otwarciu woda opadowa spływa bezpośrednio do zbiornika. Jeśli wybierasz takie rozwiązanie, to sam pojemnik na deszczówkę nie może mieć pokrywki. Musisz pamiętać o pilnowaniu wody w zbiorniku, by się ona nie przelewała.

    Gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę?

    Ważne przy montowaniu zbiornika na deszczówkę jest to, by znalazł się on pod rurą spustową, tam gdzie masz zacienioną stronę budynku. Będzie to służyło jako dodatkowe zabezpieczenie przed namnażaniem się bakterii i glonów w deszczówce.

    Podziemne zbiorniki na deszczówkę także nadają się do tego, by odprowadzać do nich wodę ze wszystkich rur spustowych. Możesz je zakopać tam, gdzie chcesz, bo nie zajmują miejsca na działce.