Deszczówka to po prostu woda deszczowa, za którą nic nie płacisz, a możesz dzięki niej podlać swoje kwiaty w ogrodzie, warzywa czy drzewa owocowe. Masz opcję spożytkowania jej dokładnie tak, jak tego potrzebujesz, np. do mycia sprzętów czy samochodu. Najpierw jednak musisz ją zgromadzić, by móc ją następnie wykorzystywać w praktyce. Do tego celu potrzebny jest Ci odpowiedni pojemnik. Zobacz, jak dobrać zbiornik na deszczówkę? Jaka pojemność będzie w Twoim przypadku optymalna?
Jak dobrać zbiornik na deszczówkę?
Połącz ze sobą ekonomię i ekologię, korzystając z deszczówki do podlewania ogrodu zamiast wykorzystywać do tego celu wodę z sieci. Deszczówka jest darmowym źródłem takiej wody dla roślin zielonych, ale może być ona używana do domowych urządzeń sanitarnych. Wystarczy prosta pompa, by wytworzyć ciśnienie, które ułatwi zastosowanie deszczówki w praktyce. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy kupić zbiornik na wodę. Jaki będzie dla nas najlepszy?
Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów dotyczących zbiorników do deszczówki. Wśród najważniejszych z nich wyróżnić można:
- rodzaj zbiornika na deszczówkę,
- materiał, z jakiego wykonany jest zbiornik na wodę deszczową,
- pojemność zbiornika na deszczówkę.
W zastosowaniu w praktyce są dwa podstawowe rodzaje zbiorników na deszczówkę. Są to rozwiązania naziemne i podziemne, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Solidne i trwałe są zbiorniki na deszczówkę betonowe, przeznaczone do wkopania poniżej poziomu gruntu. Lekkie i estetyczne będą rozwiązania naziemne wykonane z wysokogatunkowego polietylenu. Naziemne zbiorniki zawsze są widoczne, podczas gdy podziemne ukryte są pod ziemią, ale jednocześnie wymagają wykonania wykopu na działce.
Pojemność jest bardzo ważną cechą zbiornika na deszczówkę. Jaka będzie dla Ciebie najlepsza? Wielkość powinna być dostosowana do tego, ile miejsca mamy na działce oraz ile wody będziemy potrzebować do podlewania i wykonywania innych czynności w domu i w ogrodzie. Ilość wody, jaką zbiornik na deszczówkę będzie przechowywał, powinna być dobrana proporcjonalnie do wielkości powierzchni, z jakiej jest zbierana deszczówka. Zobacz, jak obliczyć właściwą pojemność zbiornika na deszczówkę. Ile litrów wody powinien pomieścić?
Jaki zbiornik na deszczówkę – pojemność dostosowana do wielkości działki
Zasadniczo przy dobieraniu zbiornika na wodę deszczową przyjmuje się, że jego pojemność powinna być odpowiednia względem wielkości działki. Dlatego przelicza się to w taki sposób, że na każde 25 m2 powierzchni, z jakiej zbieramy deszczówkę, zbiornik powinien móc przechowywać co najmniej 1 m3 wody. Dalsze zwiększanie pojemności na deszczówkę w praktyce nie ma większego sensu, ponieważ bynajmniej nie przyniesie to większych korzyści dla gospodarstwa domowego. Bardzo rzadko dochodzi do przekroczenia takich wartości, czyli zbierania więcej niż 1 m3 wody z powierzchni 25 m2, np. dachu domu.
Z dachu, który ma powierzchnię 100 m2, powinniśmy zebrać około 70 litrów wody w ciągu zaledwie kilkuminutowego deszczu. Jednak nie zapominajmy o tym, że dach naszego domu nie jest jedynym miejscem, z którego będzie odwadniana powierzchnia. Dlatego wskazane 25 m2 trzeba by przeliczyć na ogół tego rodzaju powierzchni.
Dlaczego nie należy montować na działce zbyt dużego zbiornika na deszczówkę względem potrzeb i powierzchni gromadzenia wody? Dlatego, że większa objętość zbiornika staje się przyczyną problemu na wypadek awarii lub bardzo obfitych deszczów. Może bowiem dojść do niedostatecznego odpływu wody do kanalizacji deszczowej. W efekcie nasza i sąsiadujące działki mogą zostać zalane.
Na podkreślenie zasługuje też fakt, jak przelicza się pojemność w m3 zbiornika na deszczówkę – ile litrów ma np. zbiornik na deszczówkę 10 m3? 1 m3 odpowiada 1000 litrom wody, dlatego w zadanym przykładzie mamy do czynienia ze zbiornikiem na deszczówkę o pojemności 10000 litrów.
Solidne i trwałe – zbiorniki na deszczówkę
Wykonane z betonu klasy B-25 o przepuszczalności W8 zbiorniki na deszczówkę zapewniają maksymalną trwałość i wytrzymałość. Możesz je uzyskać w firmie Szambo Rambo, która kompleksowo realizuje proces przygotowania konstrukcji i jej zamontowania. Zbiorniki na deszczówkę są odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia konstrukcji, dodatkowo beton wzmacniany jest profesjonalnymi środkami oraz przy jego produkcji firma Szambo Rambo stosuje proces wibrowania z dodatkiem plastyfikatorów i hydrouszczelniaczy.
Zaletą takich zbiorników na deszczówkę jest wzmocniona konstrukcja za pośrednictwem betonu zbrojonego stalą żebrowaną. Dodatkowym zabezpieczeniem od zewnątrz stanowi masa asfaltowo-kauczukowa. Izolbet pozwala na uzyskanie betonu, który cechuje się najwyższą jakością, sam zbiornik na deszczówkę ma maksymalną szczelność i wytrzymałość, nawet w obliczu sytuacji ekstremalnych. Zbiorniki te spełniają kryteria bezpieczeństwa, mają deklarację zgodności, certyfikat PZH i aprobatę techniczną. Warto wybrać produkt najwyższej jakości i dopasować do swoich wymagań odpowiedni zbiornik na deszczówkę. Ile litrów będzie on miał i z czego będzie wykonany – to już Wasz indywidualny wybór.