Jak dobrać wielkość szamba?

Wiele osób stojących przed przymusem zakupu szamba zastanawia się nad jego pojemnością. To jeden ze zdecydowanie najważniejszych parametrów każdego zbiornika, który ma wpływ na jego użytkowość oraz wydajność i częstotliwość wywozu nieczystości wozem asenizacyjnym, a w tym także na koszty jego eksploatacji oraz konserwacji. Co więcej, duży zbiornik na szambo wcale nie jest automatycznie lepszym wyborem, niż zbiornik o znacznie mniejszej konstrukcji – bywa wręcz szkodliwy i zupełnie nieopłacalny. W niniejszym wpisie doradzimy, jakie szambo dla 4 osobowej rodziny będzie najlepsze i czym kierować się podczas podejmowania decyzji o jego pojemności.

Co to jest szambo i do czego służy?

Zbiornik na szambo służy do magazynowania nieczystości płynnych i ścieków pochodzących z domowej lub firmowej instalacji. Zbiornik może być wyprodukowany ze zbrojonego betonu, który cechuje się bardzo dużą stabilnością oraz trwałością lub też z tworzywa sztucznego, znacznie lżejszego materiału cechującego się podobną trwałością, lecz gorszą stabilnością. Szamba betonowe dzielą się ze względu na swoją pojemność, o której poniżej, a także ze względu na typ budowy. Szamba jednokomorowe są najbardziej podstawowe i cechują się bardzo niską ceną i masą, podczas gdy modele wielokomorowe są tańsze w eksploatacji i mogą stanowić niewielką, przydomową oczyszczalnię ścieków. To, który model okaże się lepszy, zależy głównie od warunków panujących na działce oraz od wymagań domowników i rodzaju sprzętu użytego do jego wkopania.

Dowiedz się , czy pozwolenie na szambo betonowe jest wymagane.

Pojemności zbiorników na szambo

Pojemność szamba wyraża się w metrach sześciennych od około 4m3 do nawet 12m3. Tak duża rozpiętość tego parametru sprawia, że każdy inwestor może z powodzeniem wybrać szambo idealne do zastosowań w swoim przypadku, które są inne przy dwuosobowej rodzinie, a inne przy rodzinie 6-osobowej. W praktyce większość gospodarstw domowych decyduje się na taką pojemność szamba, która będzie stanowiła najmniejsze obciążenie finansowe dla danego domu. To duży błąd, a oszczędności wynikające z jego popełnienia są marginalne, szczególnie po zestawieniu ich z minimalnie wyższą ceną zakupu oraz montażu większego szamba. 

Jak dobrać odpowiednią pojemność szamba?

Podstawowym parametrem wpływającym na odpowiednią pojemność szamba jest wielkość rodziny oraz produkcja ścieków przez każdego jej członka. Przyjęło się, że statystyczna dorosła osoba zużywa w skali miesiąca od 2,5 do 3 metrów sześciennych wody, z czego 90% powraca do instalacji jako ścieki. Oznacza to, iż na każdego mieszkańca danego domu przypada około 2,5 metra sześciennego nieczystości, które należy odprowadzić do kanalizacji bądź zbiornika na szambo. Mnożąc tę liczbę z domownikami, otrzymamy przybliżoną wartość wymaganej pojemności szamba wyrażoną w metrach sześciennych lub litrach (1000 litrów to metr sześcienny).

Oczywiście ilość ścieków na osobę może być zarówno większa, jak i mniejsza, gdyż zależy od częstotliwości przebywania w domu, liczby kąpieli w przeciągu tygodnia czy klasy oszczędności sprzętu AGD. Nowoczesne budownictwo z ekologicznymi instalacjami zmniejszającymi zużycie wody oznacza zazwyczaj także mniejszą ilość ścieków na osobę, co należy wziąć pod uwagę podczas wyboru zbiornika. Jest jeden sposób na to, jak obliczyć ilość ścieków bytowych. Wystarczy odczytać wskazania wodomierza i zapisać jego obecny stan, po czym po dwóch tygodniach przeprowadzić ten proces ponownie. Licznik wskaże ile wody zużywa 4 osobowa rodzina. Wystarczy od wyniku odjąć około 10% – to da nam pogląd na to, jakie szambo do domu będzie najlepszym wyborem i ile powinno mieć pojemności. Istotne jest jednak to, aby domownicy prowadzili przez ten czas swój standardowy tryb życia.

Warto tu także zauważyć jeden, lecz bardzo istotny fakt – opróżnianie szamba przez wóz asenizacyjny powinno mieć miejsce nie rzadziej niż 1 raz na 10 dni. Dlaczego? Dlatego, że ścieki podczas zbyt długiego przebywania w zbiorniku zaczynają fermentować, wydzielając nieprzyjemny odór i gaz.

Co więcej, pojemność szamba ma ogromny wpływ na koszty jego eksploatacji. Zbyt częsty wywóz nieczystości przy zbiorniku o zbyt małej pojemności generuje niepotrzebnie wysokie koszty, a zbyt rzadki wywóz jest czynnikiem zmniejszającym komfort życia domowników. Właśnie z tego względu zachęcamy do dokładnego obliczenia wymaganej pojemności zbiornika, wykorzystując do tego celu bezbłędne wskazania licznika wodomierza.