Jak dbać o szambo?

Spis treści

    W przydomowej kanalizacji możesz wykorzystywać jedno z naszych szczelnych, wysokiej jakości szamb betonowych. Jako producent takich zbiorników na nieczystości chcielibyśmy opisać, w jaki sposób dbać o szambo, by zachować je w dobrym stanie przez długi czas. Zobacz, jak je konserwować i bezpiecznie z niego korzystać.

    Regularne odprowadzanie nieczystości

    Szambo betonowe jest zbiornikiem bezodpływowym, o założonej pojemności i musi być regularnie opróżniane. Bardzo ważne jest dbanie o terminowy wywóz ścieków. Jeśli o tym zapomnisz, w przepełnionym szambie będą zachodziły różne reakcje chemiczne. Rośnie ryzyko, że zbiornik będzie negatywnie oddziaływać na środowisko i okolicznych mieszkańców.

    Czyszczenie szamba

    Po opróżnieniu szamba, koniecznie przez wyspecjalizowaną firmę asenizacyjną, można je od czasu do czasu wyczyścić. Do tego celu możesz wykorzystać myjkę ciśnieniową. Dzięki temu usuniesz ze zbiornika osady oraz gazy. Zarówno samo opróżnianie szamba przydomowego, jak i jego czyszczenie, choć niezbędne dla utrzymania w dobrym stanie, powoduje, że zaburzona jest naturalna flora bakteryjna panująca we wnętrzu zbiornika. Pojawia się potrzeba odbudowania jej jak najszybciej.

    Biopreparaty do szamba

    Specjalne preparaty do szamba pozwalają na stworzenie w nim odpowiedniej flory bakteryjnej. Powinieneś wykorzystać przy tym środki zawierające bakterie, które zapobiegają przedostawaniu się do gruntu szkodliwych substancji, jakie zawarte są w ściekach z Twojego gospodarstwa domowego. Biopreparaty przeznaczone do szamb przydomowych będą dodatkowo zawierać bakterie, które likwidują nieprzyjemną woń i w ekologiczny sposób rozkładają nieczystości. Dzięki dolewaniu takich środków do zbiornika możesz zmniejszyć objętość ścieków, przez co wydłużysz czas bezpiecznego wykorzystywania swojego szamba, bez ryzyka przepełnienia.

    Dodanie do zbiornika bakterii w postaci specjalnych preparatów do takich zbiorników pozwala na likwidację osadów. Mikroorganizmy generują aktywację biologiczną odpadów. Przyspieszają one proces mineralizacji przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu toczących się wewnątrz szamba procesów gnilnych.

    Jak korzystać z biopreparatów do szamba? Wystarczy je wprowadzić do domowej kanalizacji, np. wsypać czy wlać do toalety. Dodatkową korzyścią, jaka wynika z używania takich środków, jest to, że zapobiegają odkładaniu się osadów w rurach kanalizacyjnych i sprzyjają zachowaniu ich drożności.

    Wśród preparatów dodawanych do szamba można wymienić:

    · Bakterie – produkty zawierające odpowiednio dobrane kultury bakterii, które przyspieszają rozkład zanieczyszczeń organicznych.

    · Preparaty zwalczające tłuszcz – one również zawierają mikroorganizmy, które wyspecjalizowały się w walce z tłuszczami i będą zalecane, jeśli mikroflora bakteryjna w szambie nie radzi sobie z rozkładem nadmiernych odpadów tłuszczowych.

    · Środki dezynfekcyjne – odpowiadają za wybicie bakterii w szambie, należy jednak zauważyć, że dezynfekcję zbiornika, prowadzącą do jego neutralizacji, przeprowadza się rzadko. Jest to konieczne, jeśli dochodzi do nadprodukcji metanu lub pojawia się potrzeba eliminacji istniejących kultur bakterii na potrzeby zasiedlenia zbiornika nowym szczepem.

    · Preparaty do szamba służące do udrażniania rur – w momencie zapchania rur możesz sięgnąć po preparaty tego rodzaju, są bowiem skuteczne w walce ze złogami w rurach kanalizacyjnych.

    Jak konserwować szambo?

    Bezpieczne korzystanie z szamba wymaga jego konserwacji. Polega ona najpierw na usunięciu osadów – z rur, dna zbiornika czy ze ścianek. Następnie można dokonać neutralizacji wnętrza szamba oraz wprowadzić do niego nowe szczepy bakterii rozkładających nieczystości, by było ich na co dzień po prostu mniej.

    O szambo trzeba dbać

    Problem z szambem na działce jest taki, że po jego wkopaniu w odpowiednim miejscu wielu użytkowników o nim zapomina. Pamiętają jedynie o to, by korzystać z usług asenizacyjnych z odpowiednią częstotliwością, czyli aby opróżniać zbiornik regularnie.

    Trzeba jednak podkreślić, że należy dbać o przydomowe szambo, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do wielu różnych problemów. Można ich uniknąć, jeśli zadbasz o odpowiednią, zgodną z naszymi zaleceniami, konserwację zbiornika.