Ile kosztuje szambo betonowe?

Nie każdy budynek może zostać podłączony do systemu odprowadzania ścieków. W takim przypadku jedynym wyjściem jest zainstalowanie zbiornika bezodpływowego. Mimo obecności na rynku modeli z tworzyw sztucznych wciąż najbardziej popularne są sprawdzone szamba betonowe. W tym artykule przyjrzymy się ich zaletom, przedstawimy kilka rad dotyczących ich wyboru i zastanowimy się nad tym, jak dużym kosztem jest zakup szamba z wykopem.

Gotowe szamba betonowe – czym są i jakie są ich zalety?

Ekipa zajmująca się montażem przywozi na miejsce prefabrykowany zbiornik, który umieszcza się w miejscu wykopu. Beton jest materiałem, który świetnie sprawdza się w roli nieprzepuszczalnego zbiornika. Jeśli masz wątpliwości co do szczelności lub trwałości, zawsze możesz zapytać o dokumentację produktu lub uzyskane przez niego certyfikaty. Co do zasady jednak szamba z tego surowca wyróżniają się odpornością na obciążenia i warunki atmosferyczne. Mogą być instalowane we właściwie każdym podłożu, nawet takim, który jest uznawany za podmokły. Montaż zazwyczaj przebiega sprawnie i trwa kilka godzin. Zbiornik z betonu dobrze osadza się w ziemi, do jego wpuszczania używa się urządzenia hydraulicznego. Następnie konieczna jest jego izolacja i zasypanie wykopu. Warto pamiętać o tym, że opisywany produkt waży kilka ton, więc przed przyjazdem ekipy trzeba uzgodnić z nią szczegóły transportu – konieczne jest przecież użycie ciężkiego sprzętu.

Skąd wiadomo, jak duże szambo zamówić?

Zanim zadamy sobie pytanie o to, ile kosztuje szambo betonowe, należy określić swoje potrzeby w zakresie odprowadzania ścieków. Można jednak przyjąć podstawy, które ułatwią obliczenie pojemności zbiornika, jaki jest potrzebny. Jeden mieszkaniec budynku “produkuje” około 150 litrów nieczystości w ciągu doby. W ciągu tygodnia szambo powinno zapewnić się w połowie. Warto jednak przewidzieć, że liczba lokatorów może się zwiększyć. Dobrym pomysłem jest więc przyjęcie pewnego zapasu. Powszechnie uważa się, że czteroosobowa rodzina potrzebuje zbiornika o pojemności 12 m3. Szamba tej wielkości zdecydowanie cieszą się największą popularnością. Nie warto szukać oszczędności w zakupie zbiornika o mniejszej pojemności – grozi to poważnymi problemami w eksploatacji. Nie zachęcamy jednak do ograniczenia wyboru do największych produktów. Decyzja powinna być racjonalna i oparta o obliczenia.

Szambo betonowe – cena i dodatkowe koszty

Betonowe zbiorniki na nieczystości są stosunkowo tanie, szczególnie w porównaniu do rozwiązań korzystających z innych technologii produkcji. Ile kosztuje szambo betonowe? Jego cena – mówimy o największym dostępnym rozmiarze, czyli szambie 12 m3 – to zaledwie 3000–3200 zł. A mówimy przecież o produkcie, który – o ile jego instalacja będzie przebiegała właściwie – posłuży właścicielowi przez wiele lat. Zbiorniki najmniejszych rozmiarów, czyli osiągające 4 m3, to koszt jedynie 1600 zł. Oczywiście należy do tego doliczyć zapłatę za usługę montażu, jej wysokość trudno jednak uśrednić, ponieważ wiele zależy od warunków środowiskowych, dojazdu i kilku innych czynników. Aby uniknąć niespodzianek, poinformuj zleceniobiorcę o tym, z czym przyjdzie mu się zmierzyć po przyjeździe na Twoją posesję.

Wciąż nie wiesz, na jakie rozwiązanie zdecydować się w przypadku Twojego domu? W takim razie potrzebujesz konsultacji ze specjalistą! Serdecznie zapraszamy do kontaktu za pomocą formularz dostępnego na jednej z zakładek. Znajdziesz tam również nasz numer telefonu. Do usłyszenia!