Gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę? Ile metrów od granicy musi się znajdować?

Spis treści

    Kwiaty, warzywa, zioła czy drzewka owocowe w ogrodzie wymagają regularnego podlewania, by rosły zdrowe i imponujące. Nie musisz jednak do tego celu wykorzystywać wody z kranu, za którą często trzeba sporo zapłacić. Można użyć wody deszczowej, gromadzonej w odpowiednich zbiornikach. W użyciu na prywatnych posesjach i nie tylko tam są zarówno pojemniki przeznaczone do ustawienia na powierzchni ziemi, jak i do wkopania w nią. Jeśli wybierasz pojemnik podziemny, sprawdź, gdzie umieścić zbiornik na deszczówkę.

    Rodzaje zbiorników na deszczówkę

    Jak już wiesz, zbiornik na deszczówkę może być umieszczony na powierzchni ziemi albo pod nią. Do wyboru dostępnych jest wiele różnego rodzaju pojemników, wykonanych z tworzywa sztucznego, ale i wytrzymałych, solidnych i trwałych zbiorników na wodę wykonanych z betonu.

    Wytrzymały zbiornik podziemny nie szpeci działki i sprawia, że można o nim całkowicie zapomnieć. Jednak jego instalacja wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowej pracy. Chodzi tu o przygotowanie wykopu, który będzie odpowiednio głęboki i obszerny dla umieszczenia zbiornika na deszczówkę.

    Lokalizacja zbiornika na deszczówkę

    Nie możesz w sposób całkowicie dowolny wkopywać podziemnego zbiornika na deszczówkę. Wybrane miejsce przeznaczonego do tego celu powinno spełniać określone wymagania. Ważne jest przy tym sięgnięcie po przepisy ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z jego założeniami zbiornik na deszczówkę można potraktować w podobny sposób jak przydomową oczyszczalnię ścieków czy zbiornik na betonowe szambo. Gdzie więc powinien znaleźć się pojemnik na deszczówkę? Ile metrów od granicy działki? Jego usytuowanie i bezpieczna odległość od innych obiektów na gruncie i na posesjach sąsiadujących zostały określone w następujący sposób:

    • zbiornik powinien znajdować się w odległości 5 m od budynku,
    • przy wyborze miejsca wykopu pod zbiornik na wodę deszczową należy zachować odstęp 2 m od granicy działki.

    Za to montaż takiego zbiornika nie wymaga podejmowania wielu kroków formalnych. Nie ma potrzeby zgłaszania budowy czy pozyskania pozwolenia. Wystarczy, że będziesz po prostu przestrzegać regulacji prawnych, jakie dotyczą wykopów i montażu takich pojemników na działce budowlanej.

    Na próżno możesz szukać w obowiązujących przepisach i rozporządzeniach wydawanych m.in. przez Ministra Środowiska tego, jakiej wielkości pojemniki na deszczówkę możesz zastosować na swojej działce. Dobór zależy głównie od wielkości działki i powierzchni dachu. Przyjmuje się, że na każdy 25 m2 powierzchni, z jakiej będzie gromadzona deszczówka, przypada 1 m3 pojemności zbiornika.

    Gdzie zamontować zbiornik podziemny na istniejącej działce?

    Najłatwiej jest zaplanować montaż zbiornika na deszczówkę wtedy, gdy dopiero budujesz dom. Jeśli jednak obiekt już stoi, a Ty chcesz umieścić na działce pod powierzchnią ziemi zbiornik na deszczówkę, musisz dokładnie przeanalizować dokumentację budowy i wybrać miejsce, gdzie zrobienie wykopu będzie możliwe. Musisz wziąć pod uwagę przebieg różnych rur i przewodów czy miejsce, gdzie znajduje się betonowe szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Najlepiej wybierz obszar, gdzie nie ma dużych, mocno ukorzenionych roślin, ponieważ ich korzenie mogłyby spowodować zniszczenie z czasem Twojej instalacji przeznaczonej do gromadzenia deszczówki.

    Najlepiej też zadbaj o to, by zbiornik był zabezpieczony przed naciskiem z zewnątrz. Decydując się na jego montaż pod podjazdem przy domu, gdzie na co dzień będzie narażony na jazdę samochodu, zastosuj nad nim dodatkowe wzmocnienia.