Pytania i odpowiedzi dotyczące szamb
Jaką pojemność szamba betonowego wybrać?
Decydując się na instalację szamba betonowego na nieczystości należy przemyśleć jaka pojemność jest nam potrzebna. Jeżeli zbiornik będzie montowany na działce rekreacyjnej – weekendowej w okresie letnim, zdecydowanie wystarczy pojemność szamba 6m3 (6000l).
W przypadku domu mieszkalnego – całorocznego trzeba dopasować pojemność szamba do ilości domowników. Przyjmuje się że średnie zużycie ścieków na 1 członka rodziny to około 2500l.
Ważną kwestią jest także dostępność wozu asenizacyjnego (szambiarki) która świadczy usługi w naszej okolicy. Zazwyczaj jednorazowo może ona zabrać 8-10m3 nieczystości. Biorąc pod uwagę wszystkie parametry, nasi klienci wybierają zazwyczaj zbiorniki 8-12m3.
Szambo jednokomorowe czy dwukomorowe?
Szamba jednokomorowe możemy zamontować w każdych warunkach w których nie ma możliwości podłączenia kanalizacji. Szamba dwukomorowe różnią się od jednokomorowych tym że posiadają na środku przegrodę przelewową. Pełni ona funkcję bariery pomiędzy tak zwanymi ciężkimi ściekami które raz na jakiś czas trzeba wypompować wozem asenizacyjnym, a w miarę oczyszczoną wodą którą można za pomocą drenaży w legalny sposób odprowadzić do gleby lub w rów melioracyjny. Ciężkie nieczystości stanowią zaledwie 10-20% całych ścieków. Pozostałe 80-90% stanowi woda którą można odprowadzić ze zbiornika. Jeżeli w naszej okolicy poziom wód gruntowych jest niski oraz warunki pozwalają aby w sposób legalny zastosować drenaż to zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie zbiornik dwukomorowy.
Zbiornik dwukomorowy jest o 200zł droższy od zbiornika jednokomorowego natomiast jego opróżnianie odbywa się o wiele rzadziej. Reasumując, jeżeli mamy możliwość zamontowania zbiornika dwukomorowego to w dłuższej perspektywie będzie to zdecydowanie korzystniejsza opcja.
Jak przygotować wykop pod szambo betonowe?
W przypadku standardowych zbiorników oraz kominów rewizyjnych, do wymiarów zbiornika należy dodać po 25cm zapasu na każdą ze ścian, a także 50cm poniżej gruntu. Połączenie zbiornika z domem będzie się znajdowało 80cm pod powierzchnią gruntu. Dno wykopu powinno być dobrze wypoziomowane, oczyszczone z kamieni oraz większych korzeni drzew oraz należy zastosować podsypkę z żółtego piachu lub chudego betonu. Trzeba pamiętać także o prawidłowym spadku, który wynosi 2cm na każdy 1mb rury.
Warunki usytuowania zbiornika na działce w świetle prawa?
Zbiornik betonowy ma być przede wszystkim w 100% szczelny a także dobrze usytuowany na działce. Jeżeli chodzi o odległość od studni musi wynosić co najmniej 15m. Ponadto nie może znajdować się bliżej niż 5m od okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, a minimalna odległość od granicy działki to 2m. Szamba nie sytuuje się w zagłębieniu terenu, gdzie byłoby narażone na zalanie przez wody opadowe lub oddziaływałyby na niego wody gruntowe.
Najlepiej, jeśli będzie to możliwe bez konieczności wjazdu wozu asenizacyjnego na teren posesji, a zdecydowanie najwygodniejszym rozwiązaniem jest wykonanie specjalnego przewodu do opróżniania, zakończonego odpowiednim złączem zainstalowanym w ogrodzeniu.
Zastosowanie szybkozłączki i czujnika?
Standardowo, na naszą posesję wjeżdża beczkowóz, szambo zostaje otwarte i opróżnione. Możemy jednak podnieść komfort eksploatacji zbiornika poprzez zastosowanie szybkozłączki. Aluminiowy pierścień, zabezpieczony pokrywą który usytuowany jest przy naszym ogrodzeniu pozwala na szybkie opróżnienie zbiornika przy podłączeniu węża asenizacyjnego od szambiarki. Sam montaż jest czynnością łatwą i nie wymaga dodatkowych pozwoleń czy projektów. Po zamontowaniu produktu wjazd wozu asenizacyjnego na działkę nie jest konieczny. Szczelne połączenie węża ze złączką zapewnia utrzymanie czystości brak przykrych zapachów.
Osobista kontrola jest sposobem miarodajnym, niestety mało wygodnym. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie przewodowego (lub bezprzewodowego) czujnika poziomu zapełnienia. Instalacja polega na zamontowaniu pływaka w zbiorniku oraz połączenie go z centralką która znajduje się w domu lub garażu. Czujnik poinformuje nas o przepełnianiu się zbiornika z kilkudniowym buforem bezpieczeństwa.
Jak dbać o szambo przez cały rok?
Z każdym rokiem chcemy być bardziej ekologiczni i generować mniej zanieczyszczeń, dlatego kontrola podczas eksploatacji zbiorników jest bardzo ważna. Podstawową normą jest stuprocentowa szczelność naszego zbiornika, dzięki której nieczystości nie przedostaną się do gleby oraz nie dostanie się do niego woda gruntowa. Drugą kwestią która zwiększy ekologiczność naszego szamba jest wspomaganie procesu sedymentacji czyli oddzielenie się osadów które w dużej mierze mogą się rozpuścić oraz na takie które nie podlegają temu procesowi. Bardzo dobrym sposobem uporania się z problemem osadów jest częste wprowadzanie preparatów zawierających florę bakteryjną. Bakterie przyspieszają mineralizację dzięki czemu możemy ograniczyć nieprzyjemne zapachy a także zmniejszyć ilość osadu. Dodatkową zaletą podczas eksploatacji jest dodawanie preparatów bakteryjnych poprzez domową toaletę, zapobiega to zarastaniu rur kanalizacyjnych dzięki czemu znacznie poprawia ich drożność.
Preparaty które należy stosować podczas użytkowania szamb betonowych:
- bakterie do szamba
- preparaty zwalczające tłuszcz
- preparaty do udrożniania rur
- środki dezynfekcyjne
Jak dbać o szambo w zimę?
Prawidłowo zamontowany i użytkowany zbiornik w żadnym wypadku nie zamarznie zimą. Szamba zakopywane są co najmniej 50cm pod powierzchnią gruntu, a ziemia ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Większość naszego kraju leży w I lub II strefie przemarzania, co oznacza że nawet niskie temperatury penetrują ziemię na głębokość nie przekraczającą 1m.
Inną kwestią jest dodatnia temperatura w samym zbiorniku. Dzieje się tak ponieważ podczas rozkładu nieczystości zachodzą procesy fermentacyjne których skutkiem ubocznym jest wydzielanie ciepła nawet do + 10 stopni C. W domkach letniskowych polecamy całkowite opróżnienie nieczystości podczas sezonu jesiennego.
Jeżeli chodzi o przemarzanie rur doprowadzających do zbiornika ma się to podobnie. Rury wychodzą co najmniej 50cm pod powierzchnią gruntu oraz posiadają spadek co najmniej 2cm na każdy 1mb. Jeżeli wszystkie parametry podczas montażu zbiornika są zachowane, a także systematycznie stosujemy preparaty udrożniające rury to nie ma mowy o zamarznięciu podczas zimy.
Szambo betonowe czy plastikowe?
Szambo Betonowe
Zalety:
- Duża masa – duży ciężar pozwala na lepsze osadzenie w gruncie oraz nie pozwala wodom gruntowym na wypchnięcie zbiornika na powierzchnię
- Solidność i wytrzymałość – zbiorniki betonowe są bardzo wytrzymałe a ich żywotność jest przewidziana na co najmniej 40 lat. Dzięki konstrukcji można je montować na przejazdach do garażu, parkingach oraz na gospodarstwach rolnych gdzie działają na niego wysokie siły nacisku.
- Niska cena – stosunkowo niska cena względem zbiornika plastikowego. Jest on zazwyczaj o połowę tańszy.
Wady:
- Duża masa – duży ciężar może być też przeszkodą. Dla przykładu zbiornik 8m3 waży około 4 ton, natomiast zbiornik plastikowy o pojemności 8m3 waży około 200kg. Zbiorniki betonowe muszą być przetransportowane dużym autem ciężarowym z mocnym dźwigiem, który niekoniecznie zmieści się w każdych warunkach.
Szambo plastikowe:
Zalety:
- Niewielki ciężar – zbiornik plastikowy jest zdecydowanie lżejszy niż betonowy i może być dostarczony mniejszym autem, które radzi sobie w większości przypadków wjazdu
Wady:
- Mała wytrzymałość – ze względu na mniejszą wytrzymałość nie można go montować w każdych warunkach np. podjazdach, parkingach itp.
- Niewielki ciężar – zbiornik plastikowy jest zdecydowanie lekki co za tym idzie nie można go montować w każdych warunkach. Wysoki stan wód gruntowych może wypchnąć zbiornik na powierzchnię lub odkształcić go tak jak butelkę plastikową.
- Wysoka cena – zbiornik plastikowy jest zdecydowanie droższy niż zbiornik betonowy. Za zwyczaj jest to dwukrotność betonowego odpowiednika.
Dlaczego warto kupić u nas Szambo betonowe?
Bardzo duży asortyment zbiorników – posiadamy zbiorniki od 2m3 do 14m3 oraz zbiorniki na oczyszczalnie dwukomorowe, piwnicę, kanały samochodowe, studnie wodomierzowe oraz zbiorniki na deszczówkę w różnych wymiarach.
Wysoka jakość produktów – każdy ze zbiorników wykonany jest z certyfikowanego betonu klasy B25 o przepuszczalności W8. Wnętrze zbiorników stanowi gęsta siatka zbrojeniowa z drutów FI 8mm oraz kratą co 20cm. Podczas produkcji zbiorniki są wibrowane na specjalnych prasach co pozwala wypchnąć wszelkie pęcherzyki powietrza a do betonu dodajemy hydrouszczelniacze które dają wysoką odporność i właściwości wodoodporne.
Posiadamy sporą flotę aut dostawczych, które wyposażone są w odpowiednie dźwigi HDS dzięki czemu jesteśmy w stanie zamontować zbiorniki w ciężkich warunkach.
Organizujemy transport łączone dzięki czemu jesteśmy w stanie ograniczyć koszty związane z dostawą oraz zapewniamy szybki czas realizacji na terenie całego kraju – zazwyczaj od 2-4 dni od złożenia zamówienia.
Posiadamy pełną dokumentację wraz z gwarancją dzięki czemu klient nie musi martwić się o problemy związane z odbiorem budynku oraz ewentualne reklamacje produktu.