W dzisiejszych czasach proekologiczne rozwiązania wykorzystujące w zrównoważony sposób naturalne zasoby i nieszkodzące środowisku nabierają szczególnego znaczenia. Żyjemy w obliczu poważnego kryzysu klimatycznego objawiającego się m.in. niedoborami wody. Jest to kluczowa przesłanka przemawiająca za gromadzeniem deszczówki, ale nie jedyna. Jakie jeszcze zalety ma zbieranie wody deszczowej?
Deszczówka – najlepsza do podlewania trawników i roślin
Jednym z głównych powodów, dla których opłaca się gromadzić wodę deszczową, jest wszechstronność jej zastosowania. Najczęściej jest używana do nawadniania ogrodów i trawników, ale na tym nie koniec. Można nią z powodzeniem podlewać nie tylko rośliny gruntowe, ale również doniczkowe – jest to nawet wskazane, ponieważ większość gatunków preferuje wodę o kwaśnym odczynie. Deszczówka jest miękka oraz ma sporo substancji odżywczych. Zawiera bardzo mało chloru. Są rośliny, np. różaneczniki i azalie, które uwielbiają deszczówkę i rosną dzięki niej niczym na drożdżach.
Deszczówka – doskonała do mycia mebli i narzędzi ogrodowych
Każdy, kto ma własny ogród, wie doskonale, ile wysiłku i pieniędzy trzeba włożyć w utrzymanie go w dobrej kondycji. Wiąże się to ze sporym zużyciem wody. Mając do dyspozycji zapasy deszczówki, można śmiało wykorzystać ją do mycia mebli i rozmaitych sprzętów ogrodowych. Da się nią też wyczyścić okna i taras. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jest ona dostępna praktycznie za darmo – należy jedynie zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik.
Deszczówka – przyda się w Twoim gospodarstwie domowym
Woda deszczowa charakteryzuje się dużą uniwersalnością. Na potrzeby gospodarstwa domowego stosuje się ją m.in. do sprzątania, spłukiwania toalet, prania czy mycia samochodów i rowerów. Z racji na to, że jest miękka, nie powoduje powstawania nadmiernych ilości kamienia, z którym niekiedy ciężko jest się rozprawić. Skutecznie chroni przed nim sprzęt AGD, co przekłada się na wydłużenie jego żywotności. Rzadziej się psuje i nie ma konieczności dokonywania częstych jego wymian.
Deszczówka zapewni Ci samowystarczalność
Trudności z dostępem do wody to problem, który dotyka Polskę w znacznie większym stopniu, niż to się niektórym wydaje. Nasz kraj znajduje się w gronie państw o jednej z najgorszych sytuacji hydrologicznych, co z całą mocą ujawnia się podczas suszy. Mając zgromadzone zapasy deszczówki, nie musisz się obawiać, że w upalne dni zabraknie Ci wody do celów gospodarczych. Mogąc nią dysponować, nie trzeba zużywać większych ilości wody pitnej.
To z kolei sprawia, że wody nadającej się do spożycia starczy dla innych osób. W tym kontekście mówi się też o odpowiedzialności społecznej. Zbieranie deszczówki i umiejętne nią gospodarowanie powoduje mniejsze zapotrzebowanie na wodę, której dostarczają wodociągi. Zaoszczędzona w ten sposób uzdatniona woda może zostać wykorzystana w podbramkowych sytuacjach, np. do gaszenia pożarów, które podczas suszy nie należą niestety do rzadkości. Osoby o wysokim poczuciu społecznej odpowiedzialności doskonale znają znaczenie takich działań.
Zbieranie deszczówki – sposób na obniżenie rachunków
Koszty życia w Polsce rosną w zastraszającym tempie. Odczuwamy to nie tylko podczas robienia zakupów, ale również płacąc rachunki. Znajdujące się na nich kwoty są coraz wyższe. Bardzo dużo trzeba płacić za zużycie wody – nic więc dziwnego, że poszukiwane są skuteczne sposoby na oszczędności w tym zakresie. Gromadzenie deszczówki to jeden z nich. Zbieranie wody opadowej używanej do celów gospodarczych skutkuje redukcją zużycia bieżącej wody.
Płynące z tego korzyści finansowe da się zauważyć bardzo szybko – w skali roku można zaoszczędzić naprawdę pokaźne sumy. Zakup i montaż odpowiedniego zbiornika na deszczówkę to zdecydowanie strzał w dziesiątkę – wiąże się to z określonymi nakładami finansowymi, ale inwestycja zwraca się z nawiązką. Przy okazji warto nadmienić, że na montaż instalacji służącej do gromadzenia wody deszczowej można uzyskać dofinansowanie, m.in. w ramach programu Moja Woda, który będzie realizowany do 2024 r.
Zbieranie deszczówki – w trosce o środowisko
Proekologiczne rozwiązania, do których zalicza się zbieranie deszczówki, to obecnie nie kaprys, a konieczność. W Polsce marnowane są ogromne ilości wody. Sprzyja temu np. zwiększający się stopień zabetonowania na prywatnych posesjach. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kostka brukowa nie przepuszcza wody. Mogłaby ona zasilać glebę, a tak trafia do kanalizacji. To także jest marnotrawstwo – odbywa się ono na bardzo dużą skalę. Poza tym im mniej zużytej wody jest odprowadzane z nieruchomości, tym mniejsze jest zanieczyszczenie wód powierzchniowych.
Naturalne zasoby, do których należy woda deszczowa, warto wykorzystywać w mądry sposób, jeżeli naszą planetę traktujemy jako dobro wspólne. Decydując się na montaż systemu do zbierania deszczówki, przyczyniamy się do ochrony wodnych zasobów w Polsce. W kontekście postępujących zmian klimatycznych odgrywa to bardzo ważną rolę, gdyż na terenie kraju musimy często zmagać się z suszą.