Woda słodka nie musi pochodzić jedynie z zasobów, jakie mamy na ziemi – jezior, rzek, wód gruntowych i innych źródeł. Można ją czerpać również z opadów atmosferycznych, ale czy nadaje się ona do spożycia? Warto wiedzieć, jaki jest skład deszczówki i w jaki sposób można ją wykorzystywać w praktyce w swoim domu czy w ogrodzie.
Co zawiera w sobie woda deszczowa – ogólna charakterystyka
Tak właściwie deszcz to czysta woda, która nie zawiera w sobie zbyt wielu zanieczyszczeń. Te jednak pojawiają się, jeśli deszcz spadnie na dach, a my będziemy chcieli go zgromadzić w zbiornikach.
Woda deszczowa, potocznie nazywana deszczówką, pozyskiwana jest z opadów atmosferycznych, nie tylko z deszczu, ale również ze śniegu czy gradu. Jej skład chemiczny może się różnić w poszczególnych regionach na świecie, co spowodowane jest różnym poziomem zanieczyszczeń powietrza. Przy dobrej jego jakości panującej przy opadach deszczówka będzie czystą wodą. Jednakże trzeba liczyć się z tym, że w deszczówce mogą występować takie składniki jak:
- azot,
- tlen,
- dwutlenek węgla,
- sadza,
- pyłki roślin,
- sole mineralne,
- mikroorganizmy.
Ponadto wodę deszczową cechuje kwaśny odczyn pH. Deszczówka nie jest taka jak woda pitna i nie nadaje się do celów spożywczych, ale można z niej korzystać w domu, w ogrodzie, do celów przemysłowych i gospodarczych.
Czy woda deszczowa jest miękka?
Woda deszczowa jest wodą miękką, nie zawiera ani magnezu, ani wapnia. Dzięki temu w toku wykorzystywania deszczówki do prania w pralce urządzenie powinno służyć dłużej niż przeciętnie. Woda z wodociągów często jest wodą twardą, dlatego wymaga stosowania większej ilości detergentów dla ochrony grzałki pralki przed odkładaniem się kamienia. Piorąc ubrania w wodzie opadowej, można znacząco ograniczać zużycie proszku czy płynu do płukania tkanin.
Do czego zbierać deszczówkę?
Skoro woda deszczowa jest czysta i można ją wykorzystać do prania ubrań, spłukiwania toalet czy do mycia samochodów, zamiast przekazywać do szamba wodę pitną z kranu, to jak ją gromadzić, by później możliwe było jej doprowadzenie do urządzeń domowych?
Służą do tego zbiorniki na wodę deszczową. Wśród nich można wyróżnić modele wykonane z tworzywa sztucznego i betonowe zbiorniki. Mogą one być przeznaczone do instalacji naziemnej lub podziemnej. W tym drugim przypadku zbiornik pozostaje niewidoczny, ale wymaga wykonania zaawansowanych prac ziemnych. Natomiast zbiornik naziemny właściwie wystarczy postawić w wybranym miejscu przy rurze odpływowej.
Zbiornik podziemny może zostać zamontowany na Twojej działce tylko wtedy, gdy występuje w jej przypadku dość niski poziom wód gruntowych. Jeśli jest inaczej, może dojść do wypychania zbiornika z gleby w przypadku gwałtownego wzrostu poziomu wody gruntowej. Łatwiej jest jednak zamontować zbiornik naziemny i właściwie można go zastosować na każdej działce, bez względu na panujące w jej przypadku warunki gruntowe.
Prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej do zbiornika jest skutecznym sposobem, by móc ją właściwie magazynować. Dzięki temu będzie czysta – nie ulegnie zanieczyszczeniu i będzie można z niej dowolnie korzystać w domu i poza nim.
Jak zbierać deszczówkę do zbiornika?
Nie wystarczy kupić zbiornik na wodę deszczową i postawić go w pobliżu rury przy domu lub budynku gospodarczym. Trafi wówczas do niego tylko niewielka ilość deszczówki. Konieczne jest prawidłowe zainstalowanie takiego zbiornika.
Trzeba umieścić zbiornik w optymalnym do tego celu miejscu, w którym będzie mógł gromadzić największe ilości cennej wody deszczowej. Często będzie to po prostu rynna przy domu lub przy innym budynku. Zbiornik trzeba też połączyć z rynną, ale należy zastosować odpowiedni system filtrowania, który oddzieli wodę opadową od zanieczyszczeń płynących z dachu i wewnątrz rynny.
Instalację zbiornika na deszczówkę można przeprowadzić na dwa sposoby. Albo wywiercasz otwór w rynnie i wprowadzasz do powstałego miejsca gumową wkładkę zbierającą wodę, albo kupujesz zestaw montażowy. Zestaw ten wymaga wycięcia pewnego elementu rynny i wstawienia na jej miejsce tzw. zbieracza. To wydajne rozwiązanie w zakresie gromadzenia wody deszczowej.
Natomiast do pobierania zgromadzonej w zbiorniku wody deszczowej możesz wykorzystać kranik lub zawór zamontowany w dolnej części zbiornika naziemnego albo pompę.